سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

حضور نوجوانان در دوران دفاع مقدس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حضور نوجوانان در دوران دفاع مقدس

 

پس از صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاه های مقاومت در مساجد، حسینیه ‌ها، ادارات، کارخانجات و مدارس به صورت خودجوش و مردمی شکل گرفت.  
با واگذاری مسئولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج در مدارس نیز همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش ‌آموزان واجد شرایط به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل فعال شدند . در دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از 550 هزار نفر از دانش‌آموزان به دفعات مکرر به جبهه‌ها اعزام شدند که بیش از 36هزار نفر شهید و مفقود الاثر، دو هزارو 853نفر جانباز نفر جانباز و دو هزارو  433 نفر آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران کردند . حضور حماسی دانش‌آموزان در سالهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نه تنها موجب گرمی و موفقیت جبهه‌ ها شد ؛ بلکه شور و نشاط ویژه‌ای در داخل مدارس بوجود آمد و در مدت کوتاهی تبدیل به گسترده‌ترین تشکل دانش‌آموزی کشور شد .

نقش تاثیر گذار دانش‌آموزان در حماسه 8 سال دفاع مقدس را در چهار محور کلی ذیل دانست :

الف )حضور پرشور در جبهه‌هاى جنگ :

برابر آمار، پرشورترین حضور در جبهه‌هاى جنگ از آن دانش‌آموزان بوده است . طى سال‌هاى 59 تا 66، تعداد 366697 نفر از این عزیزان در جبهه‌هاى جنگ حضور یافته از این میان 17296 تن به شهادت رسیدند . تقدیم 2328 نفر جانباز، 1110 نفر آزاده و 2063 نفر مفقودالاثر به آستان انقلاب اسلامى بخش دیگرى از این حضور حماسى دانش ‌آموزان در حماسه 8 سال دفاع مقدس بود . خاطرات حضور نوجوانان 13 ساله در جبهه‌هاى جنگ ، هنوز از ذهن‌ها زدوده نشده است .صحنه‌هایى که دیدنش موجى از نشاط و شوق حضور در جبهه‌هاى جنگ را در سایرین به وجود مى‌آورد و افتخار و تجلیل عمومى را نثار ایشان مى‌کرد . خاطرات مربوط به کسانى که با دستکارى در شناسنامه‌هاى خود و جعل امضاى والدین، خود را به خطوط مقدم نیرو مى‌رساندند  ، هنوز شهره در جهان است و جهان به این روحیه عظیم جوانان و نوجوانان ایران باید غبطه ابدى بخورد .

ب ) حضور فعال در پایگاه‌هاى مقاومت :

حضور در جبهه‌ تنها وظیفه دانش‌آموزان نبود ؛ بلکه آنان این مسئولیت سنگین را نیز به دوش خود احساس‌مى‌کردند که عقبه نیروهاى خودى را که عبارت از پایگاه‌هاى مقاومت بود ، نیز تقویت نمایند . از این رو تقویت این پایگاه‌ها در دستور کار شرعى - ملى آنان قرار داشت و گشت‌هاى شبانه و برقرارى ایستگاه‌هاى بازرسى با هدف تعمیق امنیت شهروندان صورت مى‌گرفت . گشت‌هایى که در آن حضور نوجوانان در کنار پدران میانسال افتخارآمیز بود و دیدن آن صحنه‌ها ،  موجى از شعف و شور‌ را بر دل‌ها جارى مى‌ساخت  .

ج ) حضور جدى و موفق در سنگر تحصیل :

دانش‌آموزان شریف ایران در کنار آن که جنگ را به فرموده امام عزیزشان در راس همه امور مى‌دانستند اما از رسالت و تکلیف آموزش و علم اندوزى نیز غفلت نکردند . آنان به تحصیل و حضور در جبهه‌ به عنوان دو تکلیف مقدس مى‌نگریستند که باید در کنار هم بدان عمل مى‌شد . در شرایط انتخاب ، سنگر جبهه‌ را به سنگر مدرسه ترجیح مى‌دادند ، اما هیچ‌گاه از وظیفه اول و اصلى خود که آموزش و تحصیل بود غفلت نمى‌کردند و چه بسیار دانش‌آموزانى که در خطوط جبهه نیز به ادامه تحصیل مى‌پرداختند . این تلاش‌ و حضور جامع ، از دانش‌آموزان قدرتى مرجع و مدبر ساخت تا همگان به دوراندیشى و جامع‌نگرى ایشان ایمان آورده و بر خویش ببالند که فرزندانى دارند که به همه امور، با نگاه عمیق مى‌نگرند .

د ) حضور فعال در عرصه تدارکات‌ جمع‌آورى کمک‌هاى مردمی :

حضور فعال در عرصه تدارکات‌ جمع ‌آورى کمک‌هاى مردمی، اختصاص کمک مالى و مادى به رزمندگان اسلام و حتى ایجاد ارتباط روحى و مکتوب با رزمندگان ، بخش دیگرى از اقداماتى بود که دانش‌آموزان شریف در طول 8 سال دفاع مقدس به آن دست مى‌زدند .جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
گاه بعضی عکس های دوران دفاع مقدس تکان دهنده و تامل... رضوی ۱۳۹۴/۰۹/۳ ۱۵:۵۱

رضوی
گاه بعضی عکس های دوران دفاع مقدس تکان دهنده و تامل برانگیز است. از جمله همین نوجوانانی که با وجود کمی سن و کوچکی جثه برای دفاع از میهن ترک درس و مدرسه و خانواده و ... کردند.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۹/۳ ۱۵:۵۱