رونق تولید ملی | شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸

حداقل‌ دستمزد کنونی کارگران تنها ۳۳ درصد از معیشت آنها را تامین می کند - نمایش محتوای خبر

 

 

حداقل‌ دستمزد کنونی کارگران تنها ۳۳ درصد از معیشت آنها را تامین می کند

حسن صادقی ، معاون دبیرکل خانه کارگر ایران گفت : حداقل‌ دستمزد کنونی کارگران تنها ۳۳ درصد از معیشت آن ها را تامین می کند .

حسن صادقی ، ظهر چهارشنبه در حاشیه بازدید از تشکل های کارگری طبس ، اظهار داشت : تشکیلات خانه کارگر در حال حاضر حدود یک میلیون و ۷۳۵ هزار عضو شناسنامه‌دار دارد و برای این اعضا امکانات مختلفی را در ابعاد رفاهی تعریف و تامین کرده‌ایم .

وی افزود: در حوزه آموزش ، آموزش‌های کوتاه‌ مدت در سطح کشور داریم که در سال جاری حدود ۱۹۰ هزار نفر و در سال گذشته ۲۵۰ هزار نفر را آموزش داده‌ایم .

صادقی ادامه داد: همچنین دانشگاه علمی کاربردی شاخه خانه کارگر و دانشگاه کار راه اندازی شده که موثر در پیشبرد اهداف بخش صنعت کشور بوده‌اند .

وی در خصوص روال تعیین دستمزد کارگران در سال 1394 گفت : کمیته افزایش دستمزد خانه کارگر طی سه ماه تحقیق میدانی که انجام شد به این نتیجه رسیده که از سال 1385 تا 1392 هر سال شاهد عقب‌ماندگی مزدی کارگران نسبت به تورم رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی بوده ایم .

وی افزود : شکافی که طی سال های ۱۳۸۵ به بعد و بخشی از آن هم مربوط به قبل از ۸۵ از سال 1379 تا 1384 بوده مجموعا حدود  ۶۷ درصد عقب‌ ماندگی مزد را نسبت به تورم رسمی نشان می دهد .

معاون دبیرکل خانه کارگر ایران گفت : حداقل‌ بگیر کارگران تنها ۳۳ درصد از معیشت آنان را پوشش می‌دهد و مابقی آن را از طریق پرکاری به تامین آن می‌پردازند .

وی ادامه داد : در بخش بازنشستگان نیز با دوباره شاغل شدن و با استقراض وام‌های ممتدی که دریافت می‌کنند این کمبود را پوشش می‌دهند .

حسن صادقی بیان کرد: پیشنهاد ما به شورای عالی کار این بوده که ابتدا دولت و کارفرمایان بپذیرند که ۶۷ درصد مزد نسبت به تورم رسمی اعلام شده سالانه بانک مرکزی دچار عقب افتادگی شده و بعد از آن برای نوع پرداخت آن در یک دوره زمانی هفت ساله ۱۰ درصد به اضافه نرخ تورم رسمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند به حقوق کارگران شاغل و بازنشسته اضافه کنند تا جلوی شکافی که فقر را به جامعه کارگری تزریق می‌کند و هر سال این شکاف افزایش می‌یابد گرفته شود .

وی تصریح کرد : با وجود این که دولت با مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت مواجه است ؛ اما با مکانیزمی که ما تعریف کرده‌ایم می‌توانیم در یک دوره زمانی ۷ تا ۱۰ ساله درصدی به اضافه تورم را تقسیم کنیم و به سفره کارگران برگردانیم تا بیش از این سفره نیروی کار کشور که سرمایه ایست برای نظام اقتصادی تهی از کالاهای اساسی نشود .

حسن صادقی ، معاون دبیرکل خانه کارگر ایران که برای سفری یک روزه به طبس آمده بود در بازدید از تشکل‌های کارگری طبس نیز گفت : خروجی نشست با تشکلات کارگری موجود در شهر طبس وفاق ، همدلی و وحدت جامعه کارگری طبس بود و این که انگیزه کار و خدمت به جامعه کارگری را در بین مجموعه به خوبی مشاهده کردیم و امیدواریم ما هم در مرکز بتوانیم کمک بدهیم تا خانه کارگر بهتر بتواند در انجام وظایف خدمت رسانی به کارگران طبس گام های موثرتری را بردارد .

بازدید از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی ، سازمان تامین اجتماعی شعبه طبس ، شرکت کانسرام ، شهرک صنعتی و بازدید از زمین ‌های واگذار شده در شهرک امام حسین (ع) از دیگر برنامه های دبیرکل خانه کارگر ایران به طبس است .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی