جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

جلوی قاچاق باید گرفته بشود - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

جلوی قاچاق باید گرفته بشود

جلوی قاچاق باید گرفته بشود


Loading the player...

 

در نخستین روز سال ۱۳۹۶، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، با حضور در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) در جمع زائران و مجاوران این حرم نورانی سخنرانی کردند.

بخشی از سخنرانی رهبر معظم انقلاب به مسئله‌ی قاچاق اختصاص یافت که بدین شرح است:

«قاچاق کالاها بسیار مهم است. گفته می شود ۱۵ میلیارد دلار صرف قاچاق می شود؛ این عدد، حدّاقلّی است که امروز گفته می شود؛ این خیلی رقم بالایی است؛ تا ۲۰ میلیارد و ۲۵ میلیارد هم گفته می شود! اینها ضربه‌ی به اقتصاد کشور است‌؛ جلوی قاچاق باید گرفته بشود.

البتّه آن کسانی که مسئول مبارزه‌ی با قاچاقند، سوراخ دعا را گم نکنند! ما می گوییم بروید با باندهای قاچاق مبارزه کنید. من می گویم از مبادی رسمی کشور که جنس قاچاق وارد می شود، آن کسی که مأمور این کار است، خیانت نمی کند، ]بلکه] کوتاهی می شود، خیانت نیست. به بنده گزارش دادند که از فلان بندر -یک بندر مشخّصی- در روز مثلاً سه هزار تا پنج هزار کانتینر وارد کشور می شود. از مجموع این سه هزار یا پنج هزار، فقط ۱۵۰ کانتینر بازدید می شود! خب چرا؟ بقیّه بازدید نمی شود و می‌آید؛ وقتی داخل انبار رفت‌، معلوم می شود که جنس قاچاق است که وارد شده است؛ [آن هم] از مبادی رسمی کشور! حالا آنچه از مرزهای غیررسمی وارد می شود که بحث دیگری است؛ یا از مناطق آزاد همین‌جور؛ باید جلوی اینها گرفته بشود و می توانیم.

من به رئیس‌جمهور محترم همین را گفتم و تذکّر دادم که آن کسانی که صاحب‌نظر و مطّلعند، گفتند که ما می توانیم وسایلی بیاوریم که همین کانتینر را بدون اینکه احتیاج به توقّف داشته باشد، در حال عبور بازدید کند؛ خب این ابزار را به وجود بیاورند؛ اگر لازم است بخرند یا وارد کنند یا تولید کنند. ما می توانیم جلوی قاچاق را بگیریم. بنابراین یکی از مسائل مهم قاچاق است. مقصود ما این است، نه چیزهای جزئی؛ اینکه بروند در بازار رضای مشهد سراغ فلان فروشنده­ی انگشتر نقره که «تو قاچاق وارد کردی» یا دمِ مرز، مثلاً فرض کنید [بروند سراغ] فلان خانواده را که با یک مختصر جنس کوچکی که از این­ طرف مرز به آن­ طرف [می برد]، زندگی‌اش دارد می گذرد، مسئله اینها نیست؛ مسئله، آن حرکت عظیم قاچاق است».

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 1.0 stars out of 5.