جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

جشن کاکل در صدای مرکز خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

جشن کاکل در صدای مرکز خراسان جنوبی

جشن کاکل در صدای مرکز خراسان جنوبی روایت می شود .

سنت زیبای جشن کاکل هنوز هم در برخی نقاط استان خراسان جنوبی و از جمله آرین شهر  اجرا می شود . به همین سبب شبکه استانی صدای مرکز خراسان جنوبی با تولید مستند « جشن کاکل »اقدام به ثبت ، ضبط و معرفی این جشن زیبا در فرهنگ مردم استان پرداخته است .

در این مستند نحوه اجرای این جشن ، به صورت مفصل از زبان اهالی آرین شهر  توصیف و اجرا می شود . گوینده برنامه نیز توضیحات تکمیلی را بیان می کند . ترانه ها و موسیقی های محلی که همگی تولیدی مرکز است ؛ چاشنی بخش فضای برنامه است . مدت زمان مستند جشن کاکل 10 دقیقه است .

به دسته ای از خوشه های گندم که در یک گندمزار به طور خاصی بلندتر می شوند و به هم می پیچند و به سوی قبله خم می شوند ، کاکل می گویند . کشاورزان اعتقاد دارند در هر مزرعه ای که کاکل سبز شود ، خیر و برکت به مزرعه می رسد . بنابراین برای کاکل احترام قایل هستند و طبق آداب ورسوم خاصی آن را درو می کنند . زارعی که در مزرعه اش کاکل سبز شده پس از نماز صبح به سراغ روحانی محل می رود و با اهالی روستا در حال چاووش خوانی به سوی مزرعه می روند . در مزرعه گوسفندی قربانی می کنند و خون آن را به کاکل می مالند . اهالی به جشن و سرور می پردازند و دسته ای از خوشه های کاکل را به عنوان تبرک با خود به منزل می برند .

تهیه کنندگی این مستند را « مسعود حسنی » بر عهده دارد .  گوینده « سارا موسوی » ،  نویسنده « زهرا امینی » و  صدابرداران « مصطفی باقری نژاد و سارا مختاری » هستند .