رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی

Loading the player...

 

در فرهنگ اسلامی امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهمترین ارکان دستگاه اجتماعی اسلام است . خداوند در قرآن کریم ، بهترین ویژگی امت اسلامی را انجام امر به معروف و نهی از منکر دانسته است ، چنان که می فرماید : « شما بهترین امت هستید که به سود انسانها آفریده شدید ( چه این که ) امر به معروف و نهی از منکر می کنید... » و همچنین  فرموده است : «مردان و زنان مؤمن ، اولیای یکدیگرند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند و نماز را برپا می دارند و زکات می پردازند » .

در نتیجه ، امت اسلامی را ملزم به انجام آن دو فریضه بزرگ نموده و می فرمایند : « باید شما امتی باشید که به اسلام می خوانید و امر به معروف و نهی از منکر می کنید . » . پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود : « کسی که امر به معروف و نهی از منکر می کند ، جانشین خداوند در زمین و جانشین پیامبر و کتاب او است ».

این روایت بیانگر این است که این فریضه بزرگ قبل از هر چیز یک برنامه الهی است و فلسفه ارسال رسل و نزول کتب آسمانی ، همه جزء این برنامه است . از نتایج مهم برقراری حکومت اسلامی برپایی و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است . در واقع این دو فریضه مانند جریان خون در رگ های یک پیکر است و سهل انگاری در این باره ، بی رنگ شدن دین و مرگ تدریجی امت اسلامی را در پی خواهد داشت .

بی شک بی تفاوتی در جامعه اسلامی ، نشان دهنده مرده بودن جامعه است و اگر جامعه ای زنده نباشد ؛ امام آن جامعه به مسلخ خواهد رفت . همچنان که امام حسین (ع) نیز هدف و فلسفه اصلی قیام خویش را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امور جامعه بیان فرمودند .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.