جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

ثبت 43 قلم سم و آفت کش در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت 43 قلم سم و آفت کش در کشور

43 قلم سم و آفت کش در سه سال گذشته برای مقابله با علفهای هرز و آفات گیاهی در کشور ثبت شد .

رییس سازمان حفظ نباتات کشور در ششمین همایش علوم علفهای هرز کشور در بیرجند گفت : تاکنون 906 آفت کش در دنیا ثبت شده است که سهم کشور ما از این میزان پایین است و تنوع آفت کش در کشور نداریم .

باغستانی با بیان اینکه سموم و آفت کش های قدیمی به باغ ها و مزارع و سلامت غذایی محصولات کشاورزی آسیب می زند افزود : وزارت جهاد کشاورزی امسال استفاده از 19 قلم سم و آفت کش را به حالت تعلیق در آورده و در 5 سال گذشته نیز 7 قلم سم پرخطر از فهرست سموم غیر مجاز حذف شده است .

وی گفت : متاسفانه سموم قدیمی به دلیل ارزان بودن و سادگی استفاده ، مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است که باید با معرفی سموم موثر و آفت کش های خوب ، روند استفاده سموم پرخطر را در کشور کاهش داد .

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از اعمال محدودیت در واردات سموم پرخطر خبر داد و گفت : بیشتر سموم و آفت های مورد نیاز کشاورزان ، هم اکنون از کشورهای چین و هندوستان وارد می شود که باید با معرفی سموم جدید جلوی واردات سموم پرخطر گرفته شود .

باغستانی افزود : کشاورزان باید در مصرف سموم ، به کیفیت و اثر بخشی آنها توجه کنند چرا که مصرف آفت کش ها ، تولید محصول سالم را به خطر می اندازد .

وی با ارایه آماری از سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گفت : 76 درصد از مرگ و میرهای دنیا مربوط به بیماریهای غیر واگیر مانند بیماری های قلبی ، سرطان و دیابت است که عمدتا از مصرف محصولات و غذاهای ناسالم ناشی می شود .

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه هم اکنون 25 درصد مردم ایران به مواد غذایی مغذی دسترسی عادلانه ای ندارند افزود : 25 درصد از مردم ایران کمبود انرژی و 50 درصد نیز کمبود کلسیم دارند و شیوع کمبود ویتامین ها در فاصله زمانی سالهای 1381 تا 1391، 6 برابر شده است .

باغستانی افزایش تولیدات مواد غذایی سالم و مغذی را راهکار مناسب در امنیت غذایی و عدالت توزیع مواد غذایی دانست و افزود : در صورتی که روند خشکسالی و گرم شدن زمین ادامه یابد ، تا سال 2080 میلادی 25 درصد از تولیدات کشاورزی ایران کاهش خواهد یافت .

وی با اشاره به اثرات تغییر اقلیم و خشکسالی بر کاهش تولیدات کشاورزی در جهان افزود : هم اکنون 840 میلیون نفر در دنیا از گرسنگی رنج می برند که 800 میلیون نفر از آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خراسان جنوبی