سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

ثبت 36 اثر و محوطه‌های باستانی در فهرست آثار ملی - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت 36 اثر و محوطه‌های باستانی در فهرست آثار ملی

کمیته ثبت و آثار ملی غیرمنقول ۳۶اثر تاریخی که بیشتر آنها بناها و محوطه‌های باستانی در استان‌های یزد، خوزستان، کرمانشاه، تهران، خراسان جنوبی و قم هستند را به فهرست آثار ملی کشور افزود.

ثبت اين بنا ها در فهرست آثار ملي موجب مي شود اين محوطه‌ها و آثار تاريخي از تخريب در امان بماند و هرگونه تعرض به اين آثار پيگرد قضايي دارد. محوطه‌هاي باستان‌شناختي استان خوزستان كه مربوط به هزارۀ ششم پيش از ميلاد تا دوران اسلامي هستند، همچنين 2 معدن سنگ به نام‌هاي «اله‌دانه» و «باغ ملي» در كرمانشاه كه از سنگ آنها براي ساخت معبد باستاني آناهيتا در كنگاور استفاده شده بود، واجد شرايط ثبت در فهرست آثار ملي كشور شدند.
روستای تاريخی اصفهک در استان خراسان جنوبي نيز با قدمت پيش از صفوي تا قاجار به‌ دليل تنوع كم‌نظير الگوهاي معماري روستايي كوير و وجود معماري دستكند در بناهاي ارزشمند اين روستا به فهرست آثار ملي كشور افزوده شد. خانه تاريخي شيرازي در قم نيز كه خوابگاه طلبه‌هاي پاكستاني است به همراه خانه تاريخي لاجوردي كه هر دو از خانه‌هاي به جاي مانده از دوره قاجار در شهر قم هستند نيز به ‌دليل ارزش‌هاي معماري هر دو بنا و وجود تزيينات فاخر آجري و سنگي واجد ثبت در فهرست ميراث ملي كشور شدند.
آثار ملی غيرمنقول استان يزد با 15اثر و پس از آن به استان خوزستان با  11 اثر تعلق داشت. استان‌هاي كرمانشاه با  4اثر، تهران با 3 اثر، قم با 2 اثر و خراسان جنوبي با يك اثر در رديف ثبت آثار ملي كشور قرار گرفتند.
 
آثار ثبت ملي شده از استان يزد نيز شامل 10خانه تاريخي، 2آب انبار، بقعه ملا عبدالله، بناي دوازده امام هروك و قلعه تاريخي عزت آباد است. در استان كرمانشاه نيز غيراز 2 معدن سنگ كه با برداشت از آن معبد مشهور آناهيتا را ساخته‌اند حمام‌هاي 2 روستاي گچكينه و خانجمال زماني در فهرست آثار ملي كشور ثبت شدند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران