جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی

چشمه معدنی دیگ رستم شهرستان طبس استان خراسان جنوبی در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

زهرا رضایی ملکوتی، کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: پرونده پیشنهاد ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ 8 /2/95 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد، تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: چشمه رستم یکی از چشمه های معدنی مشهور در جنوب خراسان جنوبی است که به «دیگ رستم» شهرت دارد.

وی گفت: در باور مردم محل، در حفره ای لابلای سنگهای آتشفشانی زیر صخره های سنگی صدای قل قل آب انسان را به یاد دیگ در حال جوش می اندازد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: دیگ رستم چشمه ای است که در اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پائین طی می کند همه به رنگ زرد است که دلیل آن وجود گوگرد در این چشمه است.

ملکوتی گفت: حرارت آب چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در آستانه جوشیدن است و پس از طی حدود 200 متر آب به داخل استخری هدایت می شود.

وی افزود: طی این مسیر، آب کمی از گرمای خود را از دست می دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد.

ملکوتی گفت: به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر، منطقه وسیعی پوشیده از سنگهای آتشفشانی وجود دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی