جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

ثبات تولید در تنها کارخانه اکسید منیزیم کشور ، نیازمند پرداخت مطالبات - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبات تولید در تنها کارخانه اکسید منیزیم کشور ، نیازمند پرداخت مطالبات

ثبات تولید در تنها کارخانه اکسید منیزیم کشور ، نیازمند پرداخت مطالبات است.

ثبات تولید در تنها کارخانه اکسید منیزیم کشور ، نیازمند پرداخت مطالبات میلیاردی اش از صنایع فولاد و سیمان کشور است .

کارخانه اکسید منیزیم سربیشه نخستین حلقه از زنجیره تولید مواد نسوز کشور است که از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده است .

باقری ، مدیر عامل کارخانه اکسید منیزیم سربیشه گفت : آغاز امسال مطالبات این کارخانه از صنایع سیمان و فولاد سازی کشور ، 4.5 میلیارد تومان بود که اکنون به 13 میلیارد تومان افزایش یافته است .

باقری افزود : به دلیل کمبود نقدینگی ، رکود طرح های عمرانی و ساخت و سازها که منجر به رکود در بازار صنایع فولاد و سیمان شده است ، مجبور به کاهش ظرفیت تولید شدیم .

مدیر عامل کارخانه اکسید منیزیم سربیشه گفت : از ابتدای سال ، 27 هزار تن تولید داشتیم که از این مقدار 25 هزار تن به فروش رسیده است اما ارزش 40 درصد از تولیدات فروخته شده ، توسط مشتریان پرداخت نشده است .

باقری افزود : با تمام مشکلات پیش رو ، در این شرایط سخت تحریم ها ، تا امروز مقاومت کردیم تا کارگری را اخراج نکنیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا کارگران را در قسمت های دیگر به کار بگیریم و یا اینکه تا پرداخت شدن مطالبات و بهبود یافتن شرایط نقدینگی کارخانه ، از مرخصی هایشان استفاده کنند .

وی مهلت دادن بانک ها برای بازپرداخت وام های این کارخانه و همچنین پرداخت وام های سرمایه در گردش از سوی دولت را ، راه حلی برای رفع مشکلات تنها کارخانه تولید اکسید منیزیم کشور ، عنوان کرد .

کارخانه اکسید منیزیم نسوز سربیشه از سال 1372 راه اندازی شده است که 220 نفر در خود کارخانه و 115 نفر در معادن مربوط به آن مشغول به کارند .

انواع منیزیم ذوبی و سینتر شده ، تولیدات این کارخانه است که به مصرف صنایع نسوز می رسد و اصفهان ، یزد ، قم و گناباد از مقصدهای ارسالی تولیدات کارخانه اکسید منیزیم سربیشه است.

این کارخانه با سرمایه گذاری داخلی و در بخش خصوصی با سرمایه ثبتی 15 میلیارد تومانی ، سالانه 30 هزار تن تولید سینتره و 5 هزار تن تولید محصولات ذوب شده دارد .

همچنین نخستین خط تولید منیزیای ذوبی کشور و خاورمیانه ، مهر امسال در این کارخانه راه اندازی شد که اکنون به دلیل پرداخت نشدن مطالبات ، این خط تولید نیز که قرار بود واردات کشور را در این خصوص 50 درصد کاهش دهد ، با مشکل و کاهش ظرفیت تولید روبرو کرده است .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی