سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

تکمیل پژوهش بر روی 6 هزار قطعه سفال قدیمی - نمایش محتوای خبر

 

 

تکمیل پژوهش بر روی 6 هزار قطعه سفال قدیمی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانتکمیل پژوهش برروی 6 هزار قطعه سفال قدیمی در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما با اشاره به اجرای طرح پژوهشی ساماندهی مطالعه و پژوهش سفالینه های طبس و قاین، گفت: این طرح پژوهشی در مدت زمان 6 ماه انجام شد.

سیداحمدبرآبادی هزینه اجرای این طرح پژوهشی را 50 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: براساس پژوهش انجام شده، قدمت این سفال های قدیمی به دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی و معاصر می رسد.

وی به روند اجرای مطالعه و پژوهش بر روی قطعات سفال اشاره کرد و افزود: در اولین مرحله پاکسازی قطعات سفال از گرد و غبار و شن انجام و سپس تاریخ گذاری روی سفال انجام شد.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی  عکاسی و  طراحی سفال ها را از دیگر مراحل این طرح عنوان کرد و گفت: طراحی بر روی 2 هزار قطعه سفال انجام و در این مرحله مشخص شد که هر قطعه سفال مربوط به چه نوع ظرفی بوده و کدام قسمت از سفال است.

سیداحمدبرآبادی گفت: در طراحی لبه ظرف، انتهای ظرف و دسته ها نیز مشخص می شود.

 ظرف های عکاسی و طراحی شده در فرم دیجیتال با درج مشخصات، قدمت، اندازه، نوع ظرف و محوطه ای که در آن شناسایی شده ثبت می شود .

در مرحله پایانی این سفال ها کد می خورد و در کیسه های مخصوص نگهداری و نمونه های بزرگتر و منحصر به فرد در موزه ها برای بازدید مردم به نمایش گذاشته می شود.