جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

تولید 8 میلیون تن میوه گرمسیری در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید 8 میلیون تن میوه گرمسیری در کشور

8 میلیون تن میوه گرمسیری در کشور تولید می شود.

ابوالقاسم حسن پور، مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از نخیلات شهرستان طبس استان خراسان جنوبی، باغ های کشور را 2 و نیم میلیون هکتار اعلام کرد .

وی گفت: از این باغ ها 17 میلیون تن محصولات باغی تولید می شود که 8 میلیون تن محصولات گرمسیری است.

ابوالقاسم حسن پور افزود: از این رقم 4 و نیم میلیون تن مرکبات، یک میلیون تن خرما و یک میلیون تن انار است.

وی گفت: امسال افزایش دمای هوا موجب ریزش میوه هایی از جمله خرما شد با این وجود کاهش محصولات چشمگیر نیست.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای تولید پایدار و افزایش رغبت کشاورزان به تولید محصول اشاره کرد و افزود: از سال 92 واردات مرکبات به کشور ممنوع شده است.

ابوالقاسم حسن پور، فراهم شدن زمینه لازم برای صادرات میوه های گرمسیری در کشور را از برنامه های این وزارت عنوان کرد و افزود: پارسال 170 هزار تن خرما از کشور صادر شد.

وی اصلاح نخیلات را از دیگر اولویتهای وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: در بررسیهای انجام شده از بین 16تا 18رقم خرما، دو گونه بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است که قرار است کاشت این دو رقم در کشور توسعه یابد.

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به کیفیت بالای خرمای شهرستان طبس گفت: خرمای این منطقه به علت تولید آن در منطقه ای با گرمای شدید و رطوبت کم از لحاظ ارزش غذایی مطلوب تری از مناطق دیگر برخوردار است.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی