سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

تولید موفقیت آمیز نخستین مربای فراسودمند - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید موفقیت آمیز نخستین مربای فراسودمند

نخستین مربای فراسودمند تولید شد.

لیلا واقف مهربانی، عضو تیم تحقیقاتی مربای رژیمی با اشاره به مطالعات گسترده به منظور امکان مصرف مربای رژیمی در مبتلایان به دیابت و نظایر آن از تولید محصول فراسودمند داخلی در این باره خبر داد.

لیلا واقف مهربانی با اشاره به اینکه این دستاورد به همت اعضای دیگر این تیم (الناز مهربانی مقدم و عزیز همایونی راد) تحقیق و به موفقیت برای تولید انبوه رسیده است، افزود: طبق مطالعات گسترده علمی در طیف دانشگاهی در حوزه های سلامت صنایع غذایی و تجاری سازی محصولی مفید در این زمینه، توانسته ایم به دانش فنی تولید مربای فراسودمند دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه افزایش آمار مبتلایان به بیماریهای مختلف ازجمله وجود ۸ میلیون مبتلا به دیابت در کشور، محدودیت های تغذیه ای قابل ملاحظه ای را نیز برای اغلب بیماران به همراه آورده، تاکید کرد: هم اکنون محصولی را تولید کرده ایم که در آن با انجام فرایندهایی خاص، شیره خرما بدون ضرر و با ایجاد قوامی مناسب و مطلوب جایگزین شکر در تهیه مربا شده است.

این پژوهشگر و محقق صنایع غذایی، گفت: مربای تولیدی با داشتن بیشترین فاکتور های موثر در سلامتی حتی از نظر کاهش میزان فشار خون و نداشتن خواص زیانبار شکر یا سایر شیرین کننده ها، امکان مصرف آن را در مبتلایان به دیابت، رژیم های لاغری که 40 درصد جامعه را در برگرفته و حتی در بیماران مبتلا به سلیاک فراهم آورد.

وی با بیان اینکه محصول کنونی در واحد اختراعات ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده ادامه داد: فورمولاسیون تولید مربای رژیمی در کتاب جامع تکنولوژی های نوین و صنایع غذایی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز نیز به صورت مقاله ای برگزیده به چاپ رسیده است زیرا در این مربا با ایجاد خاصیت فرا سودمندی، خبری از عوارض ناشی از شیرین کننده های صنعتی نیست.

این پژوهشگر و مبتکر جوان همچنین بااشاره به جایگزینی شیرین کننده های صنعتی به جای شکر که به منظور حذف عارضه آن در اغلب کشور های جهان، گفت: هر چند که صنعت سایرین‌کننده ها را جایگزین شکر کرده است اما تمام آنها مورد تایید علم تغذیه نیستند و اغلب آنها عوارض گوارشی، اسهال و همچنین تاثیرات روحی همچون افسردگی، سردرد های میگرنی و نظایر آن را نیز بر جای می گذارند.

واقف مهربانی همچنین در خصوص چرخه اقتصادی مربای فراسودمند با تولید انبوه و صنعتی آن نیز اظهار داشت: این محصول نه تنها هیچ هزینه اضافی برای کارخانه های تولید مربا ندارد، بلکه قیمت آن بسیار کمتر از نوع وارداتی است و به علت داشتن فاکتور های سلامتی و ایده پردازی ، 15 سال معافیت مالیاتی را نیز براز تولید کننده به همراه دارد، از سوی دیگر این مربا با کیفیتی کاملا برتر، دارای هزینه تمام شده بسیار کمتر از نوع وارداتی آن دارد.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران