سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تولید سالانه 30 میلیون جوجه یک روزه گوشتی در مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید سالانه 30 میلیون جوجه یک روزه گوشتی در مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان

alt

مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان توان تولید 36 میلیون تخم مرغ نطفه دار و  30 میلیون جوجه یک روزه گوشتی را در سال دارد.

مدیرعامل مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان گفت: ظرفیت تولید کارخانه جوجه کشی مرغ مادر جنوب خراسان در بیرجند یک میلیون و 400 هزار و ظرفیت تولید کارخانه تهران 2 میلیون و 400 هزار است.

خیریه افزود: در6 ماه نخست امسال 8 میلیون جوجه یک روزه و 9 میلیون و 100 تخم مرغ در این واحد تولید شده است.

وی با اشاره به تولید 8 میلیون جوجه رأس 308 در این مجتمع از ابتدای امسال گفت: نژاد جوجه رأس 308 یکی از بهترین نژادهای مرغ گوشتی دنیا از کشور انگلستان است که حدود 85 درصد بازار ایران را در اختیار دارد.

مدیرعامل مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان با بیا اینکه مرغ های گوشتی راس از رشد سریع، ضریب تبدیل مطلوب و ماندگاری عالی برخورد دارند، بیان داشت: همچنین این گونه طوری طراحی شده اند که در فرآوری از درصد حصول بسیارخوب لاشه برخوردار بوده و در عین حال ضایعات کمی داشته باشیم.

خیریه افزود: علاوه بر این تمامی ژنوتیپ های مرغ های مادر راس برای تولید حداکثر تعداد جوجه های نیرومند از طریق تولید بالای تخم مرغ توام با میزان جوجه درآوری و نطفه داری مطلوب به گزینی شده اند.

وی گفت:  این امر با آمیزش خط پدری با سرعت رشد و گوشت آوری بالا با خط مادری پر تولید از نظر تخم مرغ ودارای ضریب تبدیل خوب به دست آمده است که در نهایت جوجه های گوشتی با کیفیت های اختصاصی را تولید می کنند.

مدیرعامل مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان گفت: کارخانه جوجه کشی این مجتمع توان خواب 45 میلیون و 600 تخم مرغ نطفه دار را در سال دارد.

خیریه با اشاره به موفقیت های این واحد تولیدی، گفت: مجتمع مرغ مادر به عنوان مرغداری نمونه کشوری در سال های 64 و 67 شناخته شده و همچنین در سال های 81 تا 84 به عنوان مدیرنمونه تولید و مرغدار نمونه پرورش مرغ مادر معرفی شده است.

وی انتخاب همه ساله واحد نمونه استانی، انتخاب کارخانه جوجه کشی شرکت در سال 87 به عنوان واحد نمونه استان تهران، کسب گواهی 9001ISO در صنعت مرغداری و کسب گواهی ارزشمند Haccpکه در سطح کشور منحصرا به این مجتمع تعلق دارد، را از دیگر موفقیت های این واحد تولیدی عنوان کرد.

جوجه های تولیدی این مجتمع به اکثر استان های کشور و همچنین به کشور افغانستان صادر می شود.

ارزش اقتصادی تولیدات جوجه این مجتمع در 6 ماه نخست امسال بالغ بر 67 میلیارد ریال، مرغ حذفی بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون ریال و تخم مرغ 240 میلیون ریال بوده است.

همچنین ارزش اقتصادی تولیدات کود مرغ معادل 100 میلیون ریال، نفریخ تخم مرغ یک میلیارد و 800 میلیون ریال بوده است.

مدیرعامل مجتمع مرغ مادر جنوب خراسان مهمترین مشکلات فراروی این مجتمع را افزایش بی رویه نرخ مواد اولیه، عدم پرداخت تسهیلات بانکی به موقع و به میزان کافی، عدم ثبات قیمت جوجه در بازار که در برخی موارد تا حدود 200تا 300 درصد کاهش داشته و عدم ثبات قیمت محصولات تخم مرغ و مرغ عنوان کرد.

در حال حاضر تعداد 290 نیروی انسانی در این مجتمع مشغول به کار هستند.

منبع:معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی