رونق تولید ملی | جمعه، ۱ آذر ۱۳۹۸

تولید حدود 4 هزار تن شکر پس از رونق دوباره تنها کارخانه تولید شکر خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

تولید حدود 4 هزار تن شکر پس از رونق دوباره تنها کارخانه تولید شکر خراسان جنوبی

با رونق دوباره کارخانه قند قهستان خراسان جنوبی حدود 4 هزار تن شکر در آن تولید شد .

کارخانه قند قهستان که تنها کارخانه تولید شکر خراسان جنوبی است و پس از 3 سال که با یک سوم ظرفیت خط تولید خود کار می کرد ، از آذر امسال با کمک دولت دوباره رونق گرفت و با گذشت دو ماه از رونقش ،موفق به تولید 3 هزار و 370 تن شکر در این مدت شد .  

این کارخانه که زمانی قلب تپنده اقتصاد و تولید شکر در خراسان جنوبی بود از حدود سه سال پیش به حالت نیمه تعطیل در آمد و با یک سوم ظرفیت تولیدش فعالیت می کرد.

بدهی های بانکی، افزایش هزینه های تمام شده تولید، کمبود نقدینگی و صدور بی رویه چغندر تولیدی خراسان جنوبی به استان های همجوار و خشکسالی از مهم ترین دلایل کاهش تولید شکر و کاهش ظرفیت خط تولید در کارخانه قند قهستان بود.

کارخانه قند قهستان با تولید سالانه 120 هزار تن شکر، در سال های اخیر تنها با یک سوم ظرفیت تولید فعالیت می کرد اما با پیگیری ها بخشی از بدهی معوقه کارخانه، دوباره قسط بندی و بخش عمده ای از مطالبات کشاورزان و کارگران نیز پرداخت شد و این کارخانه دوباره رونق گرفت.

فرماندار درمیان گفت: کارخانه قند قهستان قدیمی ترین صنعت مدرن خراسان جنوبی است که 53 سال قدمت اقتصادی مفید را در کارنامه خود دارد و هم‌اکنون در دو شیفت کاری 12 ساعته مشغول به فعالیت است.

براتی افزود: از پنجم آذر‌ماه امسال 3 هزار و 370 تن شکر از 35 هزار تن چغندر در این کارخانه تولید شده است.

وی از تولید 4 هزار و 700 تن ملاس طی این مدت خبر داد و افزود: همچنین در این مدت 2 هزار و 650 تن تفاله تر و یک‌هزار و 570 تن تفاله خشک از این مقدار چغندر تولید شده است که برای مصرف دام به واحدهای دامپروری ارسال شده است .

فرماندار درمیان گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 45 هزار تن چغندر وارد کارخانه قند قهستان  شود که از این مقدار 5 هزار تن شکر تولید خواهد شد.

در این کارخانه 300 نفر به صورت مستقیم در فصل بهر‌ه‌برداری چغندر و 100 نفر نیز در فصل غیر بهره‌برداری مشغول به فعالیت هستند.