جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

توقف صادرات مشتقات نفتی به افغانستان - نمایش محتوای خبر

 

 

توقف صادرات مشتقات نفتی به افغانستان

مدیرکل گمرک استان خراسان جنوبی از توقف صادرات مشتقات نفتی از اول دی ماه سال جاری به دلیل موانع ایجاد شده از سوی افغانستان خبر داد.

مدیرکل گمرک استان خراسان جنوبی از توقف صادرات مشتقات نفتی از اول دی ماه سال جاری به دلیل موانع ایجاد شده از سوی افغانستان خبر داد.

محمدعلی خاشی قلعه نو روز یکشنبه ( 21 دی ماه ) در جریان بازدید خبرنگاران از گمرکات مرزی کشور و به خصوص گمرک ماهیرود ، افززود :  افغانستان از تاریخ مذکور شرایط خاص و استاندارد جدیدی را برای صدور مشتقات نفتی به این کشور تعیین کرده اما از آنجا که شرایط شرکت های تولیدی با این استانداردها کمتر مطابقت دارد، صدور انواع مشتقات نفتی به این کشور متوقف شده است.
به گفته وی افعانستان استاندارد یورو 4 به بالا را از شرایط واردات بنزین و گازوئیل اعلام کرده است.
مدیرکل گمرک استان خراسان جنوبی تصریح کرد: محموله هایی که قبل از این تاریخ به گمرک اظهار و بارگیری شده بودند در قالب 160 کامیون متوقف شدند، البته رایزنی هایی برای رفع این مشکل انجام شده و مکاتباتی هم صورت گرفته اما پاسخی در این ارتباط دریافت نشده است.
خاشی اظهار داشت: البته این شرایط برای صدور مشتقات نفتی در گمرک اردوغان تعیین نشده و سختگیرهایی نیز وجود ندارد اما به دلیل آنکه این کامیون ها در گمرک ماهی رود هستند، اقدامی برای عبور آنها از مرز اردوغان نمی توان انجام داد.
وی، شرایط سیاسی داخلی افغانستان را از جمله دلایل اتخاذ تصمیمات جدید این کشور برای واردات مشتقات نفتی اعلام کرد و گفت: از زمانی که رییس جمهور جدید افغانستان تعیین شده هنوز دولت در این کشور شکل نگرفته و وزارتخانه ها تعیین نشده اند به همین دلیل دستور واحدی برای بخش های مختلف صادر نمی شود.
وی با بیان اینکه این امر مشکلاتی را در حوزه حمل و نقل و درآمد دولت ایجاد کرده است، گفت: هر کامیون به ارزش 500 میلیون تومان باید هزینه خواب 300 هزار تومانی را برای هر روز بپردازد.
مدیرکل گمرک استان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه امکان قاچاق از این مسیر بسیار مشکل است، گفت: از زمانی که سامانه جدید گمرکی در گمرک ماهی رود نصب شده کنترل ها در این مرز بسیار دقیق تر و بهتر شده است.
خاشی، کمبود نیروی انسانی و اعتبارات و همچنین نبود زیرساخت های مناسب را از مشکلات این گمرک اعلام کرد و گفت: هرچند تقاضای زیادی از افغانستان برای انجام ترانزیت کالا دریافت می شود اما به دلیل وجود مشکلات زیرساختی و نبود انبار امکان پاسخگویی به تمام این تقاضاها نیست.
وی میزان صادرات 9 ماهه از این گمرک را یک میلیون و 34 هزار تن کالا به ارزش 526 میلیون و 832 هزار دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد از لحاظ ارزشی و وزنی رشد داشته است.
به گفته وی مصالح ساختمانی از قبیل گچ ، سیمان ، میلگرد ، کاشی و سرامیک و انواع لوله پلیکا و همچنین مواد غذایی مجاز از این گمرک صادر می شود .

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران