سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

توصیه های رهبر معظم انقلاب به شاعران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

توصیه های رهبر معظم انقلاب به شاعران

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از شاعران کشور در ماه رمضان سال 1392 توصیه هایی در خصوص شعر و مسئولیت های شعرا داشتند که بدین شرح است :

شعر، یکى از برجسته‌ ترین هنرها است و هنرمند - چه هنر شعر و چه سایر هنرها - جزو زبدگانى است که در زمینه‌ى مسائل داراى مسئولیت، مسئولیت سنگین‌ترى دارد. طبیعى است دیگر، نخبگان - چه نخبگان سیاسى، چه نخبگان علمى، چه نخبگان فرهنگى - در هر بخشى، مسئولیتشان از مسئولیت غیر نخبگان بیشتر است. هنرمند یک نخبه‌ى برجسته است؛ بنابراین مسئولیت دارد. به نظر من این مسئولیت ها را باید جدى گرفت و هنر شعر را که هنر بسیار فاخر و مهم و کهنه‌ نشدنى در تاریخ است، متضمن و حامل این مسئولیتهاى سنگین کرد.

البته احساسات بشرىِ شاعر را باید در نظر گرفت، دلتنگى‌هاى شاعر را هم باید در نظر گرفت، اندیشه و حکمت شاعر را هم باید در نظر گرفت؛ یعنى هر کدام از این سه بخش، بخشى و فصلى از هنر شعر را به خودشان اختصاص می دهند. جاى گله‌ گزارى هم نیست؛ یعنى اگر احساسات شاعرانه، احساسات عاشقانه، احساسات مربوط به مسائل جارى زندگى شخصى در شعر نیاید، شعر در واقع همه‌ى کار خودش را انجام نداده. بنابراین بخشى از شعر مربوط است به احساسات شاعر است ، که خب، گاهى در این زمینه افراط می شود و همه‌ ى شعر اختصاص پیدا می کند به این احساسات.

یک بخش، دلتنگى‌هاى شاعر است . این را هم ما در شعر شاعران مشاهده می کنیم. غالب شعرا - مال زمان خاصى هم نیست؛ همه‌ى زمانها، تا آنجائى که حالا بنده فرصت کرده‌ام و توانسته‌ام و شناخته‌ام و دیده‌ام - در دوره‌هاى مختلف، شاعران دلتنگند؛ حسرت یک چیزى را فراتر از آنچه که در زندگى آنها وجود دارد، می خورند. حسرت آن جهات معنوى و اینها را کارى نداریم؛ نه، از لحاظ وضع مادى، از لحاظ مشکلات، از لحاظ ضربه خوردن‌ها و جریحه‌ دار شدن‌ها، گله‌هائى دارند، دلتنگى‌هائى دارند. همه‌ى شعرا هم این دلتنگى را دارند.

من دیدم در یکى از شرح‌حال‌هاى شعراى اواخر دوره‌ى مغول ( در یکی از کتاب های تذکره )، که گله می کند، این در وقتى است که شعرا مورد احترام بودند، به آنها پول میدادند، هموزنشان طلا یا نقره میدادند! و می گوید که بله، متأسفانه بازار شعر کساد است، به ما توجهى نمی شود؛ در گذشته چنین بوده و چنان بوده. یعنى همیشه این حالت وجود داشته. این دلتنگى‌ها هم یک سهمى در شعر شاعر دارند؛ جاى گله هم نیست. بنده هیچ وقت از هیچ شاعرى گله نمی کنم که او برخى از دلتنگى‌هاى خودش را از اوضاع در شعر مى‌آورد. بالاخره روح شاعر روح حساسى است، ظریفى است؛ از یک چیزى رنجیده می شود، ناراحت می شود. بنابراین واقعاً هیچ جاى اشکالى وجود ندارد. خیلى از این دوستان نزدیک و صمیمى از رفقاى شاعر ما از این دلتنگى‌ها داشته‌اند و بنده هم جزو مستمع هاى خوب و صبور شعرهاى دلتنگى اینها بوده‌ام. بنابراین ما این دو بخش شعر را به رسمیت میشناسیم: هم آنچه که مربوط به احساسات است، هم آنچه که مربوط به بیان دلتنگى‌ها است.

لیکن یک بخش دیگر هم هست که اندیشه‌ شاعر است، حکمت شاعر است؛ این نباید مغفولٌ‌عنه قرار بگیرد. شما سعدى را ببینید؛ قله‌هاى شعر ما اینهایند دیگر؛ سعدى از همان به قول شماها - شاعرانه‌ها ، عاشقانه‌ها و احساساتى‌ها فراوان دارد، از آن دلتنگى‌ها هم زیاد دارد ؛ هم در «بوستان» دارد، هم در غزلیات و جاهاى دیگر دارد؛ اما حکمت سعدى را مشاهده کنید ، چطور در شعر او گسترده است. سعدى را به عنوان یک حکیم می شود شناخت . این است که کسى مثل سعدى را، کسى مثل حافظ را، کسى مثل صائب را به قله می رساند. حکمت، اندیشه‌ى حکیمانه، مسائل لازم براى آموختن به انسانها، اینها را فهمیدن و در شعر گنجاندن و بیان کردن - که معارف دینى و معارف انسانى و سبک زندگى جزو برترین هایش است - اینها مسئولیت هاى شاعر است.

من توصیه‌ام این است که دوستان، این سهم عمده و مهم را از شعر هرگز فراموش نکنند.

Loading the player...
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
توصیه های مقام معظم رهبری همواره در تمامی مسائل... مهدی پور ۱۳۹۴/۰۵/۷ ۱۱:۲۸

مهدی پور
توصیه های مقام معظم رهبری همواره در تمامی مسائل جامعه راهگشاست
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۵/۷ ۱۱:۲۸