جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

توصیه هایی برای کاهش عوارض پدیده گرد و غبار - نمایش محتوای خبر

 

 

توصیه هایی برای کاهش عوارض پدیده گرد و غبار

پدیده گرد وغبار در مناطق جنوبی پدیده‌ای شایع است که در برخی موارد سلامت گروه‌های خاصی از جامعه را دستخوش تغییراتی می‌کند.

دکتر باقری متخصص گوش و حلق و بینی درباره استفاده از ماسک گفت: ماسک‌های کاغذی معمولی نمی‌توانند جلوی ورود ذرات گرد و غبار را به سیستم تنفسی بگیرند و افراد را تنها ترغیب می‌کنند که بیشتر نفس بکشند و با ایجاد گرمای زیاد، معمولا راحتی را فراهم نمی‌آورد و در ضمن به هیچ وجه جلوی آلاینده‌های صنعتی مانند co را نمی‌گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که در حین بروز پدیده گرد و خاک چه کار کنیم، می‌گوید: کسانی که بیماری‌های تنفسی مانند آسم دارند باید در خانه یا محیط بسته بمانند و ورزش‌های هوازی سنگین را به کلی کنار بگذارند و این افراد اگر با خس خس سینه و یا درد قفسه سینه مواجه شدند حتماً باید با پزشک مشورت کنند.

وی همچنین گفت: کسانی مانند کودکان و سالمندان که توانایی بدنی ضعیف‌تری نسبت به اقشار مختلف جامعه دارند باید از چنین محیط‌هایی دوری کنند تا دچار عوارض آن نشوند.

وی در پایان توصیه کرد: معمولاً در این فصل و یا حتی در پائیز دست‌فروشان زیادی در سطح شهر مشغول فعالیت هستند از دست این گردوغبارها در امان نیستند و با خرید از آن‌ها ممکن است مشکلات زیادی برای افراد به وجود بیاید، بنابراین مردم حتی‌الامکان باید از دست‌فروشان خرید نکنند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران