سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

توبه - نمایش محتوای رمضان

 

 

توبه

Loading the player...

 

توبه در لغت به معنی بازگشت ( هر نوع بازگشتی ) و بازگشت از گناه و ندامت و پشیمانی می باشد .

پشیمانی و بازگشت از گناه همراه با تصمیم بر ترک آن را توبه گویند و از این عنوان به مناسبت در بابهای طهارت ، صلات ، حج ، نکاح و حدود سخن رفته است . و در اصطلاح عبارت است از ترک گناهان کنونی و عزم بر ترکشان در آینده و تدارک تقصیر گذشته و به عبارتی دیگر به معنی بازگشت از گناه قولی و فعلی و فکری است .

توبه چراغ راه انسان در تاریکی هاست و سرمایه بنده ای است که همه چیزش را بر باد داده است . در فضیلت توبه همین روایت امام باقر (ع) کافی است که می فرمایند : « خداوند متعال نسبت به توبه بنده اش شادمانتر است از مردی که در شبی تاریک ، در یک بیابان ، مَرکب و توشه اش را گم کرده و ناگاه پیدایش کند ».

حقیقت توبه بازگشت گناهکار به سوی خداوند کریم و غفور است که با ندامت از گناه و تصمیم بر عدم ارتکاب مجدّد آن تحقق می‏یابد .

توبه آنقدر اهمیت دارد که خداوند علاوه بر آنکه گناه بنده اش را می پوشاند آن را به حسنه تبدیل می کند . خداوند متعال می فرمایند : مگر آن کسانی که توبه کنند و ایمان آورند و کارهای شایسته کنند خداوند بدیهایشان را به نیکی مبدل می کند و خداوند آمرزنده و مهربان است .

شاید به ذهن بیاید که اگر انسان یک بار ذکر أستغفرالله را بر زبان جاری سازد ، توبه کرده و از گناهان پاک میشود حال آنکه چنین نیست . زیرا استغفار با زبان ، بدون توقف از گناه ، توبه دروغ گویان است و توبه زبانی یکی از شرایط توبه است نه تمام آن .

حضرت علی (ع) می فرمایند : « توبه بر چهار پایه استوار است : پشیمانی در دل ، آمرزش خواهی و استغفار به زبان ، عمل کردن با اعضای بدن و تصمیم بر بازنگشتن به گناه » . که این اصول عبارتند از :

1) پشیمانی در دل :

اولین و مهمترین پایه توبه پشیمانی است . پشیمانی همان ذوب شدن درون از خطاهای گذشته است و آتش درون است که همه گناهان را میسوزاند و همان آب حسرت و ندامت است که درون را از زشتی ها شستشو میدهد و اگر کسی از درون از گناهش پشیمان نباشد استغفار با زبان هیچ سودی در پی نخواهد داشت .

2) استغفار به زبان :

هرگاه انسان از درون نادم شد و به وسیله زبان در درگاه احدیت اظهار ندامت می کند و آن استغفار زبانی ارزش دارد که از درون پشیمان باشد نه فقط صرف گفتن .

3) عمل کردن با اعضای بدن :

کسی که توبه کرده باید با عمل کردن توبه اش را تثبیت نماید و اعمالش گویای توبه اش باشد ، اگر عبادتی را ترک کرده بعد از توبه آن را به جا آورد و اگر حرامی مرتکب شده بعد از توبه مراقب باشد که بار دیگر در این منجلاب دچار نگردد .

4) تصمیم بر بازنگشتن به گناه :

کسی که توبه کرده ، عزم نموده تا آن ریسمانی که به وسیله توبه بین خود و خدایش ایجاد شده را پاره نکند تا از رحمت بیکران خدای کریم بهره مند گردد .

حضرت رسول اکرم (ص) در آخرین خطبه عمر شریفشان میفرمایند : « هر کس یک سال پیش از مرگش توبه کند ، خداوند توبه اش را قبول میکند و آنگاه فرمودند یکسال زیاد است ، هر کس یک ماه پیش از مرگش هم توبه کند خداوند توبه اش را میپذیرد و به درستی یک ماه نیز زیاد است و هر کسی یک هفته پیش از مرگش نیز توبه کند ، پذیرفته میشود و به درستی که یک هفته نیز زیاد است و هر کس یک ساعت پیش از مرگش توبه کند ، خداوند توبه اش را قبول میکند و یک ساعت نیز زیاد است و هر کس درست لحظه ای که جانش به گلویش برسد توبه کند خداوند توبه اش را پذیرا می شود » .

انسان باید همیشه امیدوار باشد و تا لحظه مرگ درب توبه به رویش باز است ولی نباید توبه کردن را به تأخیر بیافکند . چرا که مرگ ، ناگهانی است و یک باره ظاهر می شود . در روایت آمده است: « بیشتر صحیه های اهل آتش از به تأخیر انداختن و به آینده موکول کردن توبه است و کسی هلاک نشد مگر آنکه توبه را به آینده موکول کرد » .

همچنین روایتی از امام جواد (ع) است که میفرمایند : «به تأخیر افکندن توبه ، غفلت است و امروز و فردا کردن مایه حسرت و سرگشتگی . زیرا کسی که توبه را به تأخیر می اندازد معلوم نیست که اجل به وی مهلت دهد و او موفق به توبه شود » .

خداوند در قرآن کریم میفرمایند: « یا أیها الذین ءامنوا توبوا إلی الله توبةً نصوحاً » «ای کسانی که ایمان آورده اید به سوی خداوند توبه کنید ؛ توبه ای خالص » .

در آیه شریفه « نصوح به معنی توبه صاف ، خالص و استوار که هرگز گناه نکند »  پیامبر اکرم  (ص) می فرمایند :  « توبه نصوح ، پشیمانی از گناهی است که مرتکب شده ای و آمرزش خواستن از خداوند و اینکه دیگر بدان بازنگردی » .

به این ترتیب توبه نصوح، آن توبه ای است که هم در ظاهر و هم در باطن به درگاه خدا رجوع کند و واقعاً تصمیم داشته باشد که دیگر هرگز آن گناه را مرتکب نخواهد شد .