جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹

تهیه پروپوزال کانون های مولد گرد و غبار در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

تهیه پروپوزال کانون های مولد گرد و غبار در خراسان جنوبی

پروپوزال کانون های مولد گرد و غبار در خراسان جنوبی تهیه شد.

پروپوزال طرح مطالعه و شناسایی محدوده کانون های مولد گرد و غبار و ارائه راهکارهای مدیریتی و اجرای کنترل آن درخراسان جنوبی تهیه شد .

اله پور ، معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی گفت : در حال حاضر این اداره کل با همکاری دانشگاه بیرجند ، دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی ، نسبت به تهیه پروپوزال این طرح و اداره کل منابع طبیعی نیز نسبت به انجام مطالعه طرح منشاء یابی گرد و غبار و طوفان حاصل از فرسایش بادی و راهکارهای مقابله با آن در استان اقدام نموده است .

اله پور افزود : هر دو طرح جهت بررسی و تامین اعتبار ملی به ستاد ملی گرد و غبار کشور منعکس شده و پیگیریهای لازم برای گرفتن اعتبار مورد نیاز نیز در دستور کار قرار دارد .

معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی خشکسالی های مداوم در 17 سال اخیر ، فقر رطوبت و کاهش پوشش گیاهی در خاک ، کویری و بیابانی بودن اقلیم محلی ، وجود 28 کانون بحرانی ، از بین رفتن مراتع و جنگلها و کمبود بارندگی را از جمله علل اصلی وجود ریزگردها و طوفانهای گرد و غبار در استان عنوان کرد .

اله پور با بیان اینکه ایجاد گرد و غبار در استان هم دارای منشاء داخلی و هم منشاء خارجی دارد ، گفت : از منشاء های خارجی می توان به بادهای 120روزه سیستان و همجواری با برخی کانونهای تولید گرد و غبار در کشور همسایه شرقی و از منشاء های داخلی آن نیز می توان به برداشت بی رویه آب از سفره ها و منابع آبی استان ، فقر پوشش گیاهی و چرای بی رویه دام در مراتع ، خشک شدن برخی از تالابهای فصلی استان و خشکسالی های مستمر اشاره کرد .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی