سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

تنیس خاکی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تنیس خاکی

تِنیس ورزشی راکتی است که بین دو نفر (سینگل) یا بین دو تیم دونفره (دوبل) بازی می‌شود . هر بازیکن راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است . بازیکن با این راکت ، توپی لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند . بازیکنی (یا تیمی) که زودتر امتیاز نهائی را به دست آورد برنده‌است .

این ورزش ابتدا در بریتانیا و بیشتر میان اشراف‌زادگان رایج شد و سپس به سایر کشورهای انگلیسی نفوذ یافت و اکنون در همه کشورها بازی می‌شود . به دلیل تجهیزات گران‌قیمت و زمین مناسب برای انجام این ورزش ، هنوز هم تنیس به عنوان یکی از ورزش‌های گران‌قیمت شناخته می‌شود .

تنیس از ورزش‌های المپیک است . در برخی از کشورها به آن تنیس میدانی می‌گویند تا از ورزش دیگری بنام تنیس شاهی که در سالن و در زمینی با ابعاد متفاوت بازی می‌شود و همچنین تنیس روی میز ( که در برخی کشورها با نام پینگ پنگ) متمایز گردد .

بازی تنیس در ابتدا بدون راکت و با دست خالی و پس از آن با دستکش انجام می‌شد.

ظهور ورزش تنیس در ایران به بعد از جنگ جهانی دوم باز می گردد . پیش از این در فاصله سالهای (۱۳۱۵-۱۳۱۸) باشگاه بوستان ورزش که دارای چندین زمین تنیس بود ، در محلی روبروی ورزشگاه شهید شیرودی فعلی به مدیریت شادروان شکوهی گشایش یافت . ورزشگاه شهید شیرودی ( امجدیه سابق) نیز همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس در محل کنونی افتتاح و نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال ۱۳۱۸ در همین ورزشگاه برگزار گردید .

امتیاز دهی در ورزش تنیس خاکی :

پوینت : پونیت (نقطه) کمترین امتیاز که از صفر تا ۴۰ در هر گیم داده می شود.

گیم : امتیاز پوینت بعد از ۴۰ تبدیل به یک گیم (بازی) می شود.

ست : هر ۶ گیم یک ست نام می گیرد.

مَچ : امتیاز کل مجموعه یا مچ که از ۲ ست (تا حداکثر ۳ ست در مسابقات خاص) برای یک طرف بازی است.

در سطح حرفه ای مسابقات می توانند در حد اکثر ۳ ست و یا حد اکثر ۵ ست برگزار شوند . در مسابقات گرند اسلم ، جام دیویس و فینال المپیک مردان بازی ها به شیوه دوم انجام می شوند. این در حالی است که بازی های زنان همواره حد اکثر ۳ ست هستند . بازیکنی که زودتر شش «گیم» را بگیرد برنده «ست» می شود.  البته به شرطی که دو گیم از حریف جلوتر باشد . هر جا که لازم باشد باید ست را ادامه داد تا این دو اختلاف حاصل گردد . روش امتیاز بندی دیگری که می تواند جایگزین روش ذکر شده باشد ، روش «تای-بریک» است به شرط آنکه تصمیم به استفاده از آن پیش از برگزاری مسابقه اعلام شده باشد .

در این صورت قوانین زیر باید رعایت گردد :

 این روش هنگامی به اجرا در می آید که نتیجه برابر «شش» از نظر گیمی حاصل شده باشد . از این روش نمی توان در ست سوم در بازی سه « سته » و در « ست » پنجم در بازی پنج « سته » استفاده نمود باید روش عادی یعنی برد و یا اختلاف دو گیم اجرا گردد مگر اینکه پیش از مسابقه به نحو دیگری اتخاذ تصمیم شده باشد .

در یک گیم «تای-بریک» روش زیر اعمال می شود :

 بازیکنی که زودتر ۷ امتیاز را بگیرد ، برنده گیم و ست می شود به شرط آنکه دو امتیاز از حریف جلوتر باشد . اگر امتیاز (برابر شش) شود ، گیم باید ادامه یابد تا این اختلاف حاصل شود . در روش «تای-بریک» امتیاز دهی باید از سیستم عددی انجام شود. (البته در مسابقات آزاد فرانسه در ست آخر یاپنجم تای برک وجود ندارد و بازی تا زمان اختلاف دو گیم ادامه می یابد) بازیکنی که نوبت سرویس او باشد برای تعیین امتیاز اول سرویس می کند. حریف او برای تعیین امتیازات دوم و سوم سرویس می کند و از آن به بعد هر بازیکن به تناوب برای دو امتیاز بعدی سرویس می کند تا برنده گیم مشخص شود . از امتیازات اول باید به تناوب از نیمه راست و چپ سرویس کرد ، که در ابتدا از نیمه راست شروع می شود . اگر سرویس از نیمه اشتباه زمین زده شود و معلوم نگردد تمام نتایج بازی که از آن سرویس یا سرویسهای اشتباه در محل سرویس به محض آشکار شدن باید تصحیح شود.

بازیکنان باید پس از هر شش امتیاز و در خاتمه گیم «تای-بریک» اقدام به تعویض زمین بنمایند . شیوه امتیاز دهی در گیم های معمولی بدین صورت است:

هر گاه بازیکنی امتیاز اول را بگیرد امتیاز ۱۵ برای آن بازیکن ثبت می‌شود.  با گرفتن امتیاز دوم ، امتیاز ۳۰ اعلام می‌شود . با گرفتن امتیاز سوم امتیاز آن بازیکن ۴۰ اعلام می‌شود . هر گاه بازیکن امتیاز چهارم را نیز بگیرد ، امتیاز به صورت اعلام «گیم» مشخص می‌شود . مگر اینکه هر یک از دو بازیکن سه امتیاز بگیرند ، حساب امتیاز «برابر» (دیویس) اعلام می‌شود و امتیاز گرفته شده توسط یک بازیکن به عنوان (آوانتاژ) «امتیاز» مثبت اعلام می‌شود . اگر همین بازیکن امتیاز دیگری بگیرد ، برنده «گیم» می‌شود . ولی اگر حریف امتیاز بعدی را بگیرد ، حساب امتیازات دوباره به صورت برابر اعلام می‌شود.

این کار به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا آنکه یکی از بازیکنان پس از اعلام نتیجه برابر دوباره امتیاز بگیرد که نتیجه «گیم» به نفع آن بازیکن اعلام می‌شود .

زمین هایی که ورزش تنیس در آن انجام می شود عبارتند از :

زمین رُسی یا تنیس خاکی

زمین چمن

زمین سخت یا Hard Court

زمین موکت یا فرش

زمین چوب

راکت تنیس از بخش‌های زیر تشکیل شده است :

صفحه یا Head

زه یا String

دسته یا Grip

راکتها در دو نوع کنترلی و قدرتی طراحی شده اند . مساحت صفحه راکت معمولا از 95 تا110 اینچ مربع متغیر است . برای شروع ، مساحت بزرگتر صفحه ، برای مبتدیان بهتر است . زیرا هم قدرت بهتری دارد و هم مساحت بزرگتری برای ضربه در اختیار بازیکن قرار می دهد . وزن راکت از 245 گرم تا 339 گرم متغیر است ، برای شروع ، بهتر است خانمها راکت با وزن کمتر از 280 گرم و آقایان کمتر از 300 گرم تهیه کنند . راکت سنگینتر ، ضربات قویتری داشته و لرزش کمتری به دست ورزشکار منتقل می کند ، اما راکت سبکتر ، قدرت مانور و چرخش سریعتری برای ورزشکار مهیا می کند .

Loading the player...