رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

تنها یک درصد کل کلسیم بدن در خون است - نمایش محتوای خبر

 

 

تنها یک درصد کل کلسیم بدن در خون است

عدم مصرف کافی کلسیم موجب برداشت آن از استخوانها برای تامین میزان مورد نظرش در خون می شود.

کلسیم بیشترین ماده معدنی در بدن انسان است، که حدود 9 درصد آن در استخوانها و دندانها و فقط یک درصد آن در خون و بافت نرم بدن وجود دارد و وجود آن برای بدن از آن جهت ضروری است که در صورت عدم مصرف کافی، از استخوانها برداشته شده با کلسیم خون تامین شود تا در کلسیم خون در حد طبیعی باقی بماند زیرا این ماده حیاتی در انقباض و انبساط  عروق خونی، انتقال پیام عصبی، انقباض عضلانی و ترشح هورمون‌هایی نظیر انسولین، نقش مهمی ایفا می کند.
میزان کلسیم خون پایین می تواند به علت عملکرد غیر طبیعی عدد پاراتیروئید و یا کمبود آن در غذا،نارسایی مزمن کلیه، کمبود ویتامینDو کمبود منیزیم و اگر جذب آن ناکافی باشد، تخریب استخوانها و پوکی استخوان تسریع می شود، باید استخوانها را سرشار از کلسیم کرد زیرا در آنها، ابتدا داربست‌هایی از پروتئین بطور میکروسکوپی ساخته می شود و این داربستها به وسیله کلسیم پر می شود و بدین ترتیب استخوانهای تراکم ساخته می شوند در این دوره سن، بدن هر فرد روزانه به حداقل 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارد و نوشیدن 3 لیوان شیر در روز، استفاده از ماست، پنیر، سبزیها با برگ تیره دریافت کلسیم کمک می کنند.
گفتنی است، در سنین بین 20 تا 35 سالگی، استخوانها به  حداکثر قدرت خود می رسند و در این میان، ورزش و دریافت کلسیم به میزان 1200 میلی گرم در طول روز ضروری است و همچنین در سنین بین 35 تا 50 سالگی، روند کاهش تراکم استخوانها آغاز می شود و در این دوره سنی دریافت روزانه هزار میلی گرم کلسیم انجام ورزش برای حفظ استحکام استخوان ضروری است.
لازم به ذکر است؛ سالانه حدود 1 تا 6 درصد از تراکم استخوانها از دست می رود و برای آگاهی از اینکه آیا دچار پوکی استخوان شده ایم یا خیر؟ باید به پزشک مراجعه شود البته قرارگیری روزانه 20 دقیقه در معرض نور آفتاب از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می شود

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

.