جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

تمام شهرستان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد - نمایش محتوای خبر

 

 

تمام شهرستان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: پیش از این در اجرایتمام شهرستان‌ها مشمول طرح یارانه دستمزد طرح یارانه دستمزد تنها ۴ شهرستان مشمول برخورداری از طرح یارانه دستمزد بودند که با مکاتبات انجام شده از سوی استاندار، از این پس تمام شهرستان‌های استان مشمول استفاده از مزایای طرح پرداخت یارانه دستمزد شدند.
اشرفی افزود: کارفرمایان بخش خصوصی و تعاونی که دارای کد کارگاه از سازمان تامین اجتماعی هستند، در صورت جذب افراد بیکار فاقد سابقه بیمه می‌توانند از مزایای طرح این بهره‌مند شوند.
وی خراسان جنوبی را یکی از ۸ استان پایلوت اجرای این طرح در سال جاری عنوان کرد و گفت: براساس قانون شیوه نامه پرداخت یارانه دستمزد با اولویت مناطق کم برخوردار و مناطق غیر برخوردار از اشتغال ابلاغ شده است.
اشرفی افزود: یارانه دستمزد وجهی است که توسط دولت به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار که در دو سال اخیر سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی بیش از ۶ ماه نداشته باشد، به عنوان یارانه، به کارفرما پرداخت می‌شود.
وی کاهش هزینه‌های نیروی کار برای کارفرما، ایجاد انگیزه و تشویق کارفرما در بکارگیری نیروی کار شغل اولی و معتادان بهبود یافته و افزایش فرصت اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار را از اهداف اجرای این طرح برشمرد.
اشرفی گفت: سن نیروی کار شغل اولی برای بهره مندی از مزایای این شیوه نامه نباید کمتر از ۲۰ سال و بیشتر از ۳۵ سال باشد و طول دوره پرداخت یارانه دستمزد به کارفرما حداکثر ۱۲ ماه به ازای بکارگماری هر نیروی کار شغل اولی است.
اشرفی افزود: میزان یارانه دستمزد، معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار است که بر اساس صورت وضعیت مزد ارسالی به سازمان محاسبه و پرداخت می‌شود.
وی گفت: پرداخت یارانه دستمزد منوط به پرداخت حق بیمه نیروی کار شغل اولی جذب شده و یا زنان بیکار سرپرست خانوار، از سوی کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است.