رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

تلاش برای افزایش رغبت تجار افغانی برای مبادلات تجاری از مرز ماهیرود - نمایش محتوای خبر

 

 

تلاش برای افزایش رغبت تجار افغانی برای مبادلات تجاری از مرز ماهیرود

جاده مرزی ماهیرود به فراه افغانستان آسفالت تا سال آینده تکمیل می شود.

آسفالت جاده مرزی ماهیرود به فراه افغانستان در صورت تامین امنیت در مرز افغانستان، تا سال آینده تکمیل می شود.

پرویزی، استاندار خراسان جنوبی در دیدار با وزیر ترانسپورت افغانستان با اشاره به اینکه باید تلاش شود رغبت تجار افغانی برای مبادلات تجاری از مرز ماهیرود افزایش یابد افزود: تلاش می شود در صورت تامین امنیت در آن سوی مرز سرعت آسفالت این جاده سرعت بگیرد.

پرویزی به آسفالت 15 کیلومتر این جاده در کشور افغانستان اشاره کرد و گفت: امسال نیز برای تکمیل این جاده اعتبار ویژه ای در نظر گرفته ایم که تلاش می شود در سال 96 این جاده تکمیل شود.

وی به 4 بازارچه مرزی در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه تنها یک بازارچه در استان فعال است که در صورت همکاری کشور افغانستان آماده راه اندازی 3 بازارچه تعطیل شده هستیم.

استاندار به تخصصی کردن بازارچه ها اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه کارخانه سیمان باقران تا پایان بهمن به بهره برداری می رسد، بازارچه گلورده نزدیک ترین مسیر صادراتی محصولات این کارخانه به افغانستان است که این موضوع ضرورت فعال کردن این بازارچه را دو چندان کرده است.

وزیر ترانسپورت افغانستان هم در این دیدار با قدردانی از تلاش کشور ایران برای آسفالت مسیر ماهیرود - فراه گفت: با توجه به اینکه کامیون های افغانی با بارگیری بیش از حد مجاز سبب آسیب به جاده می شوند، باید ایران با اعمال محدودیت، اجازه بارگیری بیش از 25 تن را ندهد.

محمدالله بتاش خواستار تقویت روابط بین دو طرف شد و افزود: از کشور ایران تقاضا داریم اجازه ورود کالاهای کشور افغانستان به خصوص محصولات کشاورزی را از مرز ماهیرود صادر کند.

کاهش هزینه های درمان و کاهش هزینه های آموزشی اتباع افغانی در ایران از خواسته های هئیت همراه وزیر افغانستان از مسئولان استانی بود.

وزیر ترانسپورت افغانستان همچنین از مرز ماهیرود در سربیشه، تنها معبر رسمی صادرات کالا از خراسان جنوبی به افغانستان، بازدید کرد.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی