سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

تقویت اعتماد به نفس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تقویت اعتماد به نفس

Loading the player...

 

کارشناسان برای «تقویت اعتماد به نفس» راهکارهایی را ارائه می دهند از جمله اینکه :

گذشته را بپذیرید و آینده را دگرگون کنید: شما باید بدانید که گذشته را نمی توان تغییر داد اما آینده هنوز آفریده نشده است، آینده چیزی نیست جز اندیشه های شما و کوشش برای آفریدن آنها، در بند گذشته نباشید نه اینکه از تجربیات، خطاها و شکسته های گذشته درس نگیرید پس باید عاقلانه به گذشته نگاه کرد و اندیشه و وقت خود را صرف چیزی کنیم که توان آفریدن و دگرگون ساختن آن را داریم.

دیگر اینکه درباره اهدافتان با خود گفتگو کنید اهداف را به صورت جملات مشخص درآورید و به خود بگویید آن هم به صورت جملات مثبت.

اهداف باید واقعی و معقول باشند نه بلند پروازانه که دسترسی به آنها ممکن نباشد و نه پیش پا افتاده که ارزش کوشیدن را نداشته باشد.

اهداف معقول برای هر ساعت، روز، هفته و ماه وضع کنید و همواره اهداف را یادآور شوید تا بخشی از ضمیر ناخودآگاه شما شود. مورد بعدی اینکه تصمیم گرفتن را تمرین کنید، تمرین تصمیم گیری به شما کمک می کند تا نسبت به قدرت قضاوت خود اطمینان بیشتری بدست آورید و در نتیجه اعتماد به نفس کاملتری کسب نمایید. یادتان باشد که قضاوت درست نتیجه تجربه است و تجربه خود نتیجه چندین قضاوت نادرست بنابراین از هر فرصتی برای تصمیم گیری استفاده کنید و این نیرو را در خود پرورش دهید.

دیگر اینکه نتایجی را که می خواهید ترسیم کنید، تصویر روشنی از آنچه که می خواهید بدست آورید داشته باشید، اینکار باعث می شود تا انرژی خود را برای هدف متمرکز کنید. ثبت و یادآوری نقاط درخشان زندگی نیز می تواند در تقویت اعتماد به نفس نقش مهمی داشته باشد.

فهرستی از موفقیت های کوچک و بزرگ گذشته خود را تهیه کنید و هر از گاهی آن را مرور کنید، یادآوری و مرور آن به شما یک نوع مسرت باطنی می دهد. امکانات و محدودیت های خود را نیز به طور حتم ارزیابی کنید.

تطابق واقع بینانه بین توانایی ها و محدودیت ها را لحاظ کنید، اگر کسی بیش از توانایی خود از خود انتظار داشته باشد گامی بر خلاف اعتماد به نفس برداشته است و از همه مهمتر اینکه برای موفقیت خود به خداوند توکل و توسل داشته باشید و از او بخواهید در تنهایی ها و ناامیدی ها دستگیری کند. چشم امید از غیر او بستن و به او پیوستن اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.