جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

تشنج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تشنج

Loading the player...

 

در حدود 2 تا 4 درصد کودکان کمتر از 5 سال حداقل یک بار دچار تشنج در اثر تب می شوند؛ به عبارتی دیگر از هر 100 کودک 2 تا 4 نفر در طی 5 تا 6 سال اول زندگی خود متعاقب تب دچار تشنج می شوند.

تشنج عبارتست از اختلال موقتی در مغز. این اختلال دو عملکرد و خصوصیت دارد . اول اینکه به صورت ناگهانی آغاز می شود و دوم اینکه غیر ارادی است.

زمانی که تشخیص داده می شود کودکی در اثر تب تشنج کرده است دو مسئله مهم و اساسی برای ما مشخص می شود؛ اول اینکه مطمئن شده ایم به جز تب هیچ یک از عوامل به وجود آورنده تشنج وجود ندارد یعنی نه مغز عفونت کرده است، نه ضایعه عصبی، نه اختلالات متابولیک و نه مسمومیت دارویی هیچ یک وجود ندارد. ثانیا اینکه خیالمان راحت می شود که در آینده تقریبا هیچ عارضه و ضایعه جدی در کودک به وجود نخواهد آمد.

و در چنین مواردی عفونت هایی که مسبب این حالت می باشند عبارتند از: عفونت گوش میانی، عفونت های مجاری فوقانی از جمله سرماخوردگی، گلودرد یا فارنشیت، عفونت های ویروس جلدی، عفونت های کلیه و مجاری ادراری، عفونت ریه و عفونت های دستگاه گوارش.

وقتی کودکی تشنج می کند ممکن است دچار هر یک از علائم زیر شود: کودک دچار اختلال هوشیاری شود، یعنی اطرافیان را نشناسد، متوجه زمان و مکان نباشد، به صدا زدن شما پاسخ ندهد و یا بیهـوش روی زمین می افتد، حرکات غیر ارادی در اعضاء بدن کودک ظاهر شود، این حرکات ممکن است قسمتی از بدن یا تمام اعضا را درگیر کند. ممکن است کودک به شدت دست و پا بزند، روی زمین بیفتد، سر و چشم کودک به یک طرف بچرخد و یا اینکه فقط یک دست یا یک پای کودک دچار حرکات تکان دهنده شدید شود و این حالت چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. معمولا این حملات کمتر از 10 دقیقه طول می کشد. ممکن است کودک در زمان حمله، کنترل ادرار خود را از دست بدهد، گاهی کودک به صورت ناگهانی رفتاری غیر ارادی نشان می دهد مثل اینکه بدون آنکه متوجه اطراف باشد شروع به دویدن می کند. ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شده و در این مدت متوجه اطراف خود نباشد.

والدین عزیز توجه داشته باشید در زمان تشنج هیچ ماده خوراکی یا نوشیدنی به کودک ندهید و سریعا او را نزد پزشک ببرید.