سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

تسطیح لیزری 10 درصد زمینهای کشاورزی سربیشه - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

تسطیح لیزری 10 درصد زمینهای کشاورزی سربیشه

تسطیح لیزری 10 درصد زمینهای کشاورزی سربیشه


تسطیح لیزری برای افزایش راندمان آبیاری و بهره وری، تا کنون در 10 درصد زمینهای کشاورزی سربیشه اجرا شده است

تسطیح لیزری برای افزایش راندمان آبیاری و بهره وری، تا کنون در 10 درصد زمینهای کشاورزی سربیشه اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: این شهرستان 5 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که تا کنون 500 هکتار آن تسطیح لیزری شده است.
خانم جوادی افزود: با ترغیب کشاورزان سربیشه برای تسطیح زمینهایشان و برگزاری کلاسهای ترویجی، شرکت های تعاونی و کشاورزان شهرستان سربیشه تعداد 3 دستگاه تسطیح لیزری و اسکریپر لیزری خریداری و 500 هکتار از اراضی را از سال 96 تا کنون تسطیح کردند.
وی هزینه خرید دستگاه های تسطیح لیزری را 210 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: 100 میلیون تومان از هزینه خرید این دستگاه ها در قالب تسهیلات به تعاونی ها پرداخت شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه، هزینه تسطیح هر هکتار از زمینهای کشاورزی را 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان اعلام کرد.
ناهمواری زمینهای کشاورزی یکی از مهمترین دلایل پايين بودن بازده آبياري در ايران است که برای رفع این مشکل دستگاه های تسطیح لیزری وارد بخش کشاورزی شده است.
يک زمين با شيب‌بندي و تسطيح مناسب نه تنها موجب گسترش يکنواخت آب و در نتيجه بالا بردن راندمان آبياري می شود بلکه ديگر فعاليت‌هاي زراعي مانند کاشت، داشت و برداشت را آسان مي‌ کند.
مديريت يک مزرعه تسطيح شده به مراتب آسان‌تر و مقرون‌تر به صرفه‌تر از مزرعه مشابهي با توپوگرافي طبيعي نامناسب است.
علاوه بر اين، تسطيح، يک روش خوب حفاظتي براي خاک‌هاي در حال فرسايش است. لزوم انجام تسطيح اراضي زراعي در ايران به منظور بهبود مديريت آبياري در مزرعه و استفاده بهينه از نهاده‌هاي کشاورزي امري اجتناب ناپذير است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.