جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

ترنم انقلاب - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ترنم انقلاب

تهیه کننده و کارگردان: عبدالله امانیان

دستیاران: حسن اکبری، علیرضا براتی و محمد عباسی شوکت آباد

مجری و گزارشگر: محمد براتی

تصویر بردار: حسن اکبری، علیرضا براتی، محمد عباسی شوکت آباد

صدابردار: علیرضا براتی، محمد عباسی شوکت آباد

نورپرداز: حسن اکبری، علیرضا براتی، محمد عباسی شوکت آباد

تدوینگر: عبدالله اسماعیلی، طاهره نوکی، وجیهه نخعی نژاد، محمد براتی

- پخش برنامه از تاریخ 15 شهریورماه آغاز شده و تا پایان بهمن ماه ادامه خواهد داشت. در ماه های شهریور تا دی هفته ای یک برنامه و در بهمن ماه هفته ای دو برنامه تولید و پخش خواهد شد.

هدف اصلی این برنامه "تبیین و برجسته سازی ویژگی های انقلاب اسلامی در ساختار، عملکرد و دستاوردهای آن در سطح ملی و استانی با رویکرد نقد منصفانه" است که در ذیل آن، چهار هدف فرعی تعریف شده که عبارتند از: آشنایی با ماهیت انقلاب و ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی، مرور اتفاقات مهم و گذرگاه های تاریخی انقلاب، تبیین عملکرد نظام در بخش های مختلف در استان، آشنایی با روایت های شکل گیری انقلاب در استان.

 

برنامه به صورت ترکیبی مصاحبه محور و با بهره گیری از کارشناسان، صاحبنظران و مسئولان حوزه های مرتبط با موضوع، تولید خواهد شد. از مجری جهت تبیین موضوع و ارتباط بین بخش ها (مصاحبه ها و آیتم ها) استفاده می شود. برنامه در خارج از استودیو و به اقتضای موضوع در فضاهای مناسب خارجی و داخلی ضبط خواهد شد.  

بخش های مختلف برنامه بدین شرح است:

- تیتراژ: تیتراژ برنامه با استفاده از تصاویر تامینی، جلوه های ویژه و فیلتر افکت تولید خواهد شد.

- بخش ابتدایی: برنامه با پلاتوی مجری، بیان داستانک و فضاسازی مرتبط با موضوع، به مدت حدود سه دقیقه آغاز می شود. مجری برنامه "آقای محمد براتی" خواهد بود.

- تبیین موضوع (آیتم ثابت): توضیحات ابتدایی و مقدماتی پیرامون موضوع برنامه، در قالب نریشن و تصویر و به مدت حدود سه دقیقه ارائه می شود.

- بخش کارشناسی(آیتم ثابت): سوالاتی مرتبط با موضوع برنامه توسط مجری پرسیده می شود و کارشناس برنامه به آن پاسخ می دهد. گفتگوی مجری و کارشناس در دو بخش، مجموعا به مدت 17 دقیقه ارائه خواهد شد.

- کلام بزرگان (آیتم ثابت): گزیده کلام حضرت امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب و سایر بزرگان در قالب کلام افراد و تصویر، به مدت دو الی سه دقیقه ارائه خواهد شد.

- نماهنگ یا کلیپ(آیتم ثابت): نماهنگ یا کلیپ، با استفاده از موسیقی و تصاویر مرتبط با موضوع، به صورت تنظیمی و به مدت حدود دو دقیقه، تولید و پخش خواهد شد. 

- شاهدان انقلاب (آیتم متغیر): در این بخش با افرادی که شاهد روزهای انقلاب بودند؛ مصاحبه خواهد شد. در کـل برنامه تعداد 15 آیتم و هر یک به مدت 5 الی 7 دقیقه، تولید و پخش خواهد شد.

- وارثان انقلاب (آیتم متغیر): در این آیتم با نسل جوان و نوجوان در خصوص شرایط کنونی انقلاب، انتظارات از انقلاب و آینده انقلاب مصاحبه خواهد شد. در کل برنامه تعداد 15 آیتم و هر یک به مدت 5 الی 7 دقیقه، تولید و پخش خواهد شد. لازم به ذکر است آیتم های"شاهدان انقلاب" و "وارثان انقلاب" به صورت جایگزین یکدیگر پخش خواهند شد.

- جلوه های انقلاب (آیتم متغیر): در این بخش، وقایع روزها و هفته های منتهی به پیروزی انقلاب در سال 1357 بر اساس خاطرات موجود، در قالب نریشن و تصاویر نقاشی دیجیتال، بازسازی خواهد شد. در کل برنامه تعداد ۲۰ آیتم و هر یک به مدت 5 الی 7 دقیقه، تولید و در 20 برنامه منتهی به ایام دهه فجر پخش خواهد شد.

- گزیده مستندهای علما، شهدا و وقایع تاریخی(آیتم متغیر): مستندهـایی از شهدا، وقـایع انقلاب و علمـای مرتبط با انقلاب در استـان کـه توسط حوزه هنری تولید شده است؛ تدوین شده و در قالب مستندهایی کوتاه پخش خواهد شد. در کل برنامه تعداد 10 آیتم و هر یک به مدت 5 الی 7 دقیقه، تولید و پخش خواهد شد.

- وله: تعداد ۲ وله تولید و پخش خواهد شد.

- بخش آرشیوی(آیتم ثابت): تصاویر گزینش شده از مستند های مهم تولید شده با موضوع انقلاب همچون: تاریخ شفاهی ایران، عصر خمینی و ... (به اقتضای موضوع و تصاویر مرتبط) در برنامه پخش خواهد شد. لازم به ذکر است با توجه به ماهیت برنامه و استفاده از تصاویر آرشیوی مرتبط جهت بالا بردن اعتبار سندی محتوا، پیش بینی می شود حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زمان در هر برنامه از تصاویر آرشیوی گزینش شده (تنظیمی) استفاده شود که انتخاب آنها نیاز به بررسی و صرف وقت دارد و لذا بخشی از برنامه خواهد بود.

** موضوعات برنامه عبارتند از:

- شکل گیری انقلاب اسلامی (علل، انگیزه ها و عوامل شکل گیری انقلاب): تعداد  ۳ برنامه.

 

 

- شرایط و ساختار اولیه انقلاب اسلامی: تعداد ۲ برنامه.

- اصول و اهداف انقلاب اسلامی: تعداد 2 برنامه.

- شکل گیری ساختار و شکل سیاسی انقلاب اسلامی: تعداد ۵ برنامه.

- جایگاه انقلاب اسلامی در جهان و واکنش ها به آن: تعداد ۱ برنامه.

- نقش مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی: تعداد ۲ برنامه.

- چالش ها و گذرگاه های انقلاب اسلامی: تعداد 4 برنامه (تعداد 2 برنامه به چالشها و گذرگاه های دیروز و 2 برنامه به چالشها و گذرگاه های امروز اختصاص می یابد).

- انقلاب اسلامی امروز در ابعاد اجتماعی (رشد علمی، تقویت فرهنگی، امنیت، آزادی، عدالت، درمان و رفاه)، سیاسی (توسعه سیاسی، اقتدار بین المللی، دیپلماسی و روابط بین الملل)، اقتصادی (توسعه اقتصادی، کاهش اتکا به نفت، صادرات و واردات): تعداد 10 برنامه.

- انقلاب اسلامی فردا (اهداف آینده انقلاب اسلامی): تعداد ۱ برنامه.

 

شما مخاطب عزیز می توانید سه شنبه هر هفته در ساعت 20:30، این برنامه را از شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی بیننده باشید. تکرار این برنامه نیز روزهای یکشتبه و چهارشنبه  در ساعت 19 و روز پنجشنبه ساعت 8 پخش خواهد شد.

سال تولید: 1397