رونق تولید ملی | جمعه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

تدوین 23 استاندارد ملی در خراسان جنوبی در سال 1394 - نمایش محتوای خبر

 

 

تدوین 23 استاندارد ملی در خراسان جنوبی در سال 1394

23 استاندارد ملی در سال 1394 در خراسان جنوبی تدوین شد.

سال گذشته تعداد ۲۳ استاندارد ملی در استان تدوین شد.

مروی، مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان جنوبی گفت: این تعداد استاندارد ملی با هدف افزایش کیفیت، ایمنی، تسهیل تجارت بین المللی، حمایت از مشتری و نیز مشارکت در تدوین استانداردهای ملی بر اساس ظرفیت های بومی استان در سال 94 تدوین شد.

مروی افزود: تدوین های انجام شده بیشتر در حوزه های مختلف غذایی و کشاورزی، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، اوزان و مقیاس ها، شیمیایی و پلیمر، اسناد بوده است.

وی با بیان اینکه این استانداردها با توجه به انتخاب و به تناسب تخصص و تجربه، به دبیران مختلف واگذار شده است،گفت: در سال گذشته دوره آموزشی آشنایی با تدوین استانداردهای ملی و بین المللی برای مدیران کنترل کیفیت و کارشناسان استاندارد در استان برگزار شد.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی از صدور 84 تأییدیه گواهی ایمنی و عملکرد آسانسور نیز طی سال گذشته در استان خبر داد و اظهار کرد: این تائیدیه ها با هدف ایجاد ایمنی کاربران و ارتقای کیفیت آسانسورها با اعتبار یک ساله صادر شده است.

مروی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی استاندارد همه آسانسورهای نصب شده در کشور مشمول مقررات استانداردهای اجباری است.

وی با اشاره به صادرات بیش از هزار و 50 تن کالا با گواهینامه انطباق صادراتی از استان طی سال گذشته نیز گفت: این کالاها از طریق مرزهای خراسان جنوبی به کشور افغانستان صادر شد.

وی ارزش ریالی این کالاها را بیش از 39 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: محصولات صادراتی شامل نخ خامه فرش دستبافت، خرمای زاهدی، ورق فولادی گرم نوردیده، خرمای رطب و کشمش سبز قلمی بوده است.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی