جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

تدوین طرح 10 ساله کشت کلزا در کشور - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

تدوین طرح 10 ساله کشت کلزا در کشور

تدوین طرح 10 ساله کشت کلزا در کشور


طرح 10 ساله کشت کلزا در کشور تدوین شد.

طرح 10 ساله کشت کلزا در کشور تدوین شد.

عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، از تدوین طرح 10 ساله کشت کلزار در کشور خبر داد. این طرح برای کاهش نیاز ایران به واردات روغن این محصول اجرا می شود.

عباس کشاورز در بازدید از دو کارخانه عرقیات گیاهی و سبزی خشک کنی طبس با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 92 درصد نیاز کشور به دانه‌های روغنی محصول کلزا از کشورهای دیگر تأمین می‌شود گفت: واردات کشور به کلزا یکی از ضعف‌هایی است که باید رفع شود و به همین خاطر وزارت جهاد کشاورزی یک طرح 10 ساله را ‌برای کشت این محصول تدوین کرده است که با اجرای آن نزدیک به 70 درصد نیاز کشور به کلزا در داخل تولید خواهد شد.

وی یکی از اقدامات اجرایی مهم در خصوص تولید کلزا را افزایش سطح زیر کشت و عملکرد این محصول با استفاده از فناوری روز دنیا و بهره ‌مندی از بذرهای هیبرید کشورهای پیشرفته به خصوص فرانسه اعلام کرد و افزود: با اجرای این طرح در مصرف آب، کود، بذر و سایر نهاده‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در بازدید از مزارع کلزای طبس گفت: دستورالعمل خرید کلزا ابلاغ شده و امسال اولین خرید آن، دو هفته قبل، از چابهار آغاز شده است.

عباس کشاورز افزود: حتی اگر روزی مشکل تأمین روغن خوراکی در کشور حل شود باز هم حتما باید 20 تا 25 درصد غلات کشور شامل کشت کلزا باشد.

وی با اشاره به اهمیت روغن کلزا برای سلامت جامعه گفت: ریشه گیاه کلزا خاک را احیا می کند و از کشت این گونه محصولاتی که کشاورزی را پایدار، خاک را غنی و به تولید استاندارد مناسب کمک می کند، حتما حمایت می کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به خودکفایی تولید گندم، سال گذشته در کشور افزود: این خودکفایی قولی بود که به دولت و مردم دادیم و توانستیم با کاهش سطح زیرکشت و افزایش بهره وری، آن را محقق کنیم.

ولی پور مطلق، مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز با اشاره به وجود757  هکتار زمین زیر کشت کلزا در استان گفت: گیاه روغنی کلزا سبب افزایش تولید در کشت تناوب پس از برداشت کلزا به ویژه برای گندم می شود که افزایش 30 تا 35 درصدی را در عملکرد محصول دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در بازدید از مزارع کلزای و جوی بشرویه گفت: ظرفیت کشت کلزا در کشور تا سه سال آینده می تواند به 600 هزار هکتار برسد و این موضوع هم به بنیه اقتصادی کمک می کند و هم افزایش تولید روغن و کنجاله را به دنبال دارد و در واقع گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

عباس کشاورز افزود: کشاورزان برای حفظ مزارع کلزا از آفات باید در صورت مشاهده شته، سریع مزارع و محصول را شستشو دهند.

وی تأکید کرد: با توجه به وضعیت کمبود آب، بایستی بذر و الگوی کاشت دانه های روغنی دیگری همچون گلرنگ را تهیه و در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص محصول پنبه بشرویه گفت: هنوز فصل کشت پنبه فرا نرسیده است اما بایستی تمام تلاش خود را برای کمک به پنبه کاران به کار بگیریم و بذرهایی که طول رشد کمتر، عملکرد بالا و نیاز آبی کمتری دارند را به کشاورزان معرفی کنیم.

عباس کشاورز در خصوص رفع مشکلات اخذ مجوز تولید بذر جو در بشرویه نیز قول مساعد داد.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.