جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

تاکید بر توسعه و افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و افغانستان - نمایش محتوای خبر

 

 

تاکید بر توسعه و افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و افغانستان

سفیر افغانستان در ایران گفت:با توجه به مشترکات فراوانی که در دو کشورایران و افغانستان وجود دارد باید حجم مبادلات تجاری و اقتصادی تا حد بسیار زیادی توسعه و افزایش یابد.

نصیر احمد نور، در نشست مدیران اقتصادی و فرهنگی  خراسان جنوبی با بیان اینکه افغانستان در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است، افزود: با توجه به روابطی که بین دو کشور در سطوح عالی وجود دارد باید نهایت استفاده را برد.

وی گفت: خراسان جنوبی با سه استان نیمروز، فراه و هرات دارای مرز مشترک است که به عنوان یک زیرساخت بسیار خوب برای توسعه محسوب می شود.

سفير افغانستان در ايران  در دیدار با استاندار خراسان جنوبی نیز  گفت :در سفر به خراسان جنوبي با ظرفيت هاي بسيار مناسبي كه در اين استان وجود دارد ،آشنا شدم كه اين امر مي تواند توسعه روابط بين دو استان خراسان جنوبي و فراه افغانستان را فراهم کند .

نصير احمد نور افزود:با توجه به اينكه افغانستان در مرحله بازسازي قرار دارد قطعا َ استفاده از توانمندي هاي خراسان جنوبي در بخش هاي مختلف ،مي تواند راهگشا و كمك كننده باشد .

امروزهمچنین با حضور سفیر افغانستان در ایران کلاس آموزشی جراحی مغز و اعصاب برای پزشکان افغانی به صورت ویدئوکنفرانس در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

سفیر افغانستان در ایران  گفت: دانشگاههای دولتی افغانستان تنها می توانند 50 هزار نفر از جمعیت 200 هزار نفری داوطلبان ورود به دانشگاه در این کشور را جذب کنند و بقیه یا وارد دانشگاههای خصوصی می شوند یا برای ادامه تحصیل به خارج افغانستان می روند.

 نصیر احمد نور افزود: هم اکنون مقصد بیشتر دانشجویان افغان که به خارج از کشور می روند هند است که ایران با توجه به همجواری و هم زبانی می تواند مقصد مناسبی برای جوانان افغانی علاقمند به تحصیلات دانشگاهی باشد.

سفیر افغانستان در ایران به روسای دانشگاههای خراسان جنوبی توصیه کرد: برای معرفی ظرفیتها و امکانات دانشگاههای این استان به جوانان افغانستان نمایشگاههایی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برگزار کنند.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی