سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

تأمین اعتبار ساخت 8 هزار واحد مسکونی تخریب شده در سیل کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

تأمین اعتبار ساخت 8 هزار واحد مسکونی تخریب شده در سیل کشور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مسئول بسیج سازندگی کشور در نشست خبری در بیرجند با بیان این تأمین اعتبار ساخت 8 هزار واحد مسکونی تخریب شده در سیل کشورمطلب گفت: تا کنون20 هزار خانه از گل و لای پاکسازی و 370 واحد مسکونی آسیب دیده از سیل نیز تعمیر شده است.
سرهنگ زهرایی با اشاره به اینکه سیل به 25 استان کشور خسارت زد افزود: در طرح جهاد همبستگی، در مرحله اول خدمت رسانی به مردم سیل زده انجام شد و در مرحله دوم ساخت و مناسب سازی واحد های خسارت دیده در دستور کار قرار گرفت که سهم خراسان جنوبی ساخت 450 واحد است.
وی خدمت رسانی به سیل زدگان با کمک دولت، سپاه، بسیج، آستان قدس، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مسکن و هلال احمر را برگ زرینی در نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: پس از خدمت رسانی به مناطق سیل زده، ساخت و تعمیر 20 هزار واحد مسکونی با محوریت جمع آوری کمکها در 70 هزار مسجد کشور در دستور کار بسیج قرار گرفته است.
مسئول بسیج سازندگی کشور افزود: بر اساس برآورد اولیه، در کنار تسهیلات و کمکهای بلاعوض، برای هر واحد تعمیری، کمک 7 میلیون تومانی و برای ساخت هر واحد تخریب شده، کمک 25 میلیون تومان مردمی پیش بینی شده است که مردم می توانند کمک های خود را به مساجد بدهند.
 سرهنگ زهرایی گفت: تا دهه اول ماه مبارک رمضان 5 هزار و 380 گروه جهادی شناسنامه دار، بدون دریافت مبلغی و حتی با تجهیزات شخصی در مناطق سیل زده خدمت رسانی کردند.
وی افزود: 616 تیم عمومی پزشکی، 302 تیم پزشکی تخصصی، 200 تیم مشاوره و 110 تیم دامپزشکی در مناطق سیل زده خدمات رسانی کردند.
مسئول بسیج سازندگی کشور با اشاره به کمکهای خوب مردم خراسان جنوبی در طرح ملی جهاد همبستگی گفت: با وجود اینکه درآمد مردم این استان کمتر از میانگین کشوری است اما متوسط کمکهای مردم بالاتر از میانگین کشور است که نشان از فرهنگ و اعتقادات قوی مردم این منطقه دارد.
سرهنگ زهرایی همچنین با اشاره به آغاز اجرای 40 هزار طرح زود بازده و عام المنفعه در کشور از بهمن پارسال افزود: تاکنون 1700 طرح به پایان رسیده و 12 هزار طرح نیز حدود 55 درصد پیشرفت دارد.
 وی با اشاره به اینکه سهم خراسان جنوبی از این طرحها 750 طرح است گفت: بر اساس نیاز استان بیشتر این طرحها در حوزه مرمت قنوات و ذخیره آب است.
مسئول بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه امسال بسیج 40 ساله می شود گفت: بسیج قرار است به مناسبت 40 سالگی این نهاد، 40 هزار طرح و 20 هزار واحد مسکونی را افتتاح کند.
سرهنگ زهرایی همچنین با اشاره به اینکه در طرح کرامت محله های آسیب پذیر در کشور، پارسال هزار و 50 طرح عام المنفعه در 400 محله در دستور کار قرار گرفت که تا کنون 294 طرح به اتمام رسیده است گفت: در این طرح 10 هزار معتاد بهبود یافته آموزش دیدند و 3 هزار شغل هم برای آنها ایجاد شد.
وی گفت: امسال هم طرح کرامت محله های آسیب پذیر با قوت در 600 محله آسیب پذیر ادامه می یابد.