رونق تولید ملی | دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸

تالاب کجی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تالاب کجی

«تالاب کجی و دریاچه نمک نهبندان» در موقعیت جغرافیایی E595620 و N320612 در استان خراسان جنوبی ، در شمال غربی روستای چاه دراز و در 75 کیلومتری شهرستان نهبندان و در حاشیه محور ارتباطی بیرجند به زاهدان قرار گرفته است .

تالاب زیبای کجی نمکزار نهبندان با 22765 هکتار وسعت یک پدیده منحصر بفرد در شرق کشور و یکی از مناطق گردشگری خراسان جنوبی است که با وجود خشکسالی های پیاپی همچنان زنده است . تالاب کجی ، شوره زاری وسیع است که به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف محل تجمع زهاب منطقه است . این پدیده با توجه به شوری بیش از حد خاک آن به دریاچه نمکی تبدیل شده و مامن زندگی پرندگان و حیوانات زیادی است .

این تالاب تنها آبگیری است که به روخانه و حتی آبراه ‌ها وصل نمی‌ شود و در تابستان خشک و در زمستان با جوشیدن آب آبگیری و پذیرای پرندگان و حیوانات مختلفی است .

هر چند در سال های اخیر به دلیل خشکسالی از میزان آب تالاب کاسته شده ولی به طور کلی در فصول پاییز و زمستان همواره آب دارد و محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود. این قابلیت باعث شده است هر سال تعداد زیادی از پرندگان مهاجر چون اردک سرسبز ، کشیم گردن سیاه ، حواصیل خاکستری ، سلیم طوقی و غیره به این پناهگاه مهاجرت کنند زیرا در آن پوشش گیاهی مناسب برای تخم گذاری پرندگان وجود دارد .

آب تالاب به واسطه املاح معدنی موجود در آن دارای خواص درمانی برای بیماریهایی نظیر آرتروز ، رماتیسم و بیماریهای مفاصل است .

*** حيات وحش تالاب کجي نمکزار نهبندان : منطقه کجي نمکزار نهبندان پرندگان متنوعي را در خود جاي داده است و هر ساله خصوصاً در فصل مهاجرت پرندگان آبزي و کنار آبزي ، گونه هاي مختلفي از پرندگان در آن به چشم مي خورند . طبق آمار بیش از پنج هزار پرنده مهاجر هر ساله به این منطقه مهاجرت میکنند . در این میان پرنده ای به نام زاغ بور که گونه‌ ای نادر در دنیا است را فقط در حاشیه کویرهای ایران در استان‌های سمنان ، یزد و خراسان جنوبی می ‌توان یافت که البته بیشتر این نوع پرنده در خراسان جنوبی و آن هم فقط در تالاب کجی نمکزار زندگی می‌ کنند و محل اصلی زندگی آنان در قیچ ‌زارها است . 

از حيات وحش موجود در منطقه به موارد زير مي توان اشاره کرد  : پرندگان : عقاب طلايي ، دال ، پيغوي کوچک ، جغد کوچک ، بلدرچين معمولي ،کبوتر ، زاغ بور ، زاغ نوک قرمز ، زاغي ، گنجشک درختي ، دم جنبانک ابلق ، چکاوک کاکلي ، چکاوک پنجه کوتاه ، پرستو ، هدهد ، سبزه قبا ، کفتار ، هوبره ، کوکر شکم سياه ، دودک ، سليم طوقی و .... . خزندگان : مار پلنگی ، مار جعفری ، لاک پشت مهميزدار بالغ ، بزمچه بيابانی خاکستری و.... . پستانداران : گرگ ، روباه ، تشی ، خرگوش ، خارپشت ، کفتار ، پایکا ، پامسواکی ، زرده بر ، تشی  و ... .

 

*** پوشش گياهي تالاب کجي نمکزار نهبندان : از گياهان غالب در منطقه در حال حاضر در مناطق دشتي قيچ ، گز و تاغ مي باشد که از پوشش نسبتاً خوبي برخوردار مي باشد و در حاشيه تالاب بوته هاي گز ، آتريپلکس ، قليا و ني به چشم مي خورد.

از ديگر گياهان منطقه مي توان به درمنه ، خارشتر ، چرخه ، کما ، اشنان ، هندوانه ابوجهل ، سئودا و اسپند اشاره کرد .

نيزارها نيز سطح قابل توجهي از سطح منطقه را به خود اختصاص داده اند . بطور کلي چون منطقه در ناحيه خشک و نيمه خشک قرار گرفته است و از طرفي خشکسالي هاي چند ساله اخير بر منطقه حکمفرماست ، پوشش گياهي آن فقير مي باشد . همچنين چراي بي رويه و بهره برداري بدون در نظر گرفتن ظرفيت مراتع بيش از پيش باعث تخريب مراتع موجود گرديده است .