جهش تولید | جمعه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

تاج طلایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاج طلایی

 

«تاج طلایی» با نام علمی (Regulus regulus) و نام انگلیسی (Goldcrest) پرنده‌ای از سرده تاجی‌ها (Regulus) تیرهٔ تاجیان ( Regulidae) در راستهٔ گنجشک‌سانان است.

تاج طلایی در برخی از نقاط ایران یافت می شود. این پرنده در جنگل های سوزنی برگ و همراه با پهن برگ ها به سر برده و زمستان ها در پر چین ها و پوشش زیر درختان دیده می شود و در درختان سوزنی برگ آشیانه می سازد.

پرنده ای است بسیار کوچک و پر جنب و جوش که 9 سانتیمتر طول دارد. جثه ای به نسبت تپل و دمی نسبتا کوتاه دارد. تارکی زرد با حاشیه سیاه دارد و بعضا پرهای تارکش را افشان کرده و به شکل کاکل کوتاهی در می آورد.

در پرنده نر اثری از رنگ نارنجی بر روی انتهای تارک دیده می شود. سطح پشتی این پرنده به رنگ سبز زیتونی و سطح شکمیش خاکستری مایل به نخودی می باشد که در پهلوها به زردی می گراید. سرش به رنگ قهوه ای خاکستری است و صورتش خاکستری رنگ می باشد. بر روی بال هایش یک خط بالی سفید و یک نوار پهن سیاه دارد و شاهپرهایش به رنگ قهوه ای تیره با حاشیه نخودی مایل به زرد هستند. منقاری ظریف و سیاه رنگ و پاهایی به رنگ نارنجی گوشتی دارد. پرندگان نابالغ فاقد رنگ زرد تارک می باشند.

 تاج طلایی دائما در حال حرکت است و از انسان ها وحشتی ندارد. به خصوص در خارج از فصل زاد و ولد اغلب با چرخ ریسک ها دیده می شود.

پرنده ای حشره خوار است و از حشرات تغذیه می کند. بعضا در پرواز به شکار حشرات می پردازد. از بندپایان کوچک، کرم ها، شته ها و عنکبوت ها نیز تغذیه می کند و حلال گوشت است.
صدای این پرنده بلند همراه با پایین و بالا رفتن، شبیه «سی ه – سی سی سی یوسی- سی سی سی یوسی- سی ات وویت» شنیده می شود.