جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

تاجریزی گیاهی علفی و یکساله - نمایش محتوای خبر

 

 

تاجریزی گیاهی علفی و یکساله

گیاه « تاجریزی » با نام علمی (Solanum nigrum) یک گونه از سرده بادنجان است .

تاجریزى سیاه ، گیاهى است علفى ، یکساله ، کوتاه ، بلندى آن کمتر از نیم متر است .

برگهاى تاجریزی سبز تیره ، بیضى‏ شکل ، کامل ، نوک‏ تیز ، کناره‏هاى برگ داراى دندانه‏ هاى درشت با دمبرگ بلند به ساقه متصل است . گلهاى تاجریزی سفید است و در طول تابستان ظاهر مى‏شود . میوه تاجریزی کروى و در ابعاد و شبیه آلبالوى کوچک ابتدا سبز است ولى پس از رسیدن سیاه‏رنگ مى‏شود . تاجریزی داراى دم کوتاه که در بن میوه به شکل پنج‏ گوشه سبزى شبیه بن بادنجان دیده مى‏شود .

تاجریزی در اروپا و آسیا در هندوستان و بعضى نقاط آمریکاى شمالى به‏ طور خودرو مى‏ روید . در ایران در گرگان ، بندر گز ، مازندران ، بابل ، تمیشان ، دره هراز ، بین على‏ آباد و زردبن در ارتفاعات ۷۰۰ مترى ، در آمل بین ایستگاه زیراب و شیرگاه ، لاهیجان ، جنوب هشت پر در آذربایجان در فارس در حسن‏ آباد در ۴۰ کیلومترى شیراز و سیستان دیده مى‏ شود .

ترکیبات شیمیایى‏ گیاه تاجریزی:

در گیاه و در میوه‏هاى تاجریزی آلکالوئید سولانین‏ و ساپونین‏ وجود دارد نمونه‏اى از گیاه تاجریزی که در آذربایجان روییده ، مورد تجزیه قرار گرفته است از تاجریزی ۰۴/ ۰ درصد آلکالوئید سولانین و ۸/ ۱ درصد گلى‏کوزید جدا شده است . در تجزیه دیگرى از گیاه تاجریزی آلکالوئیدى به نام سولامارجین‏ جدا شده است . در میوه تاجریزی در حدود ۴/ ۴ درصد و در تخم تاجریزی در حدود ۲۲/ ۱۸ درصد روغن یافت مى‏شود .

معمولا از برگ و سرشاخه‏ هاى گلدار گیاه و تخم تاجریزی به عنوان دارو در طب سنتى استفاده مى‏شود .

خواص و کاربرد گیاه تاجریزی :

در مناطق خاور دور براى تخم تاج‏ریزى سیاه و سرشاخه‏ هاى گلدار تاجریزی یک نوع خواص قایل هستند . تاجریزی براى اسهال خونى نافع است و هجوم خون در یک عضو را از بین مى‏برد و پراکنده مى‏ کند  .

تاجریزی براى التیام زخم گلو و عفونت چرکى نرمه ‏بند دور انگشتها که به نام بیمارى ویتلا شناخته مى‏ شود ، مفید است .

در هند از ریشه گیاه تاجریزی براى نرم کردن سینه و از برگهاى خشک تاجریزی براى تسهیل در تخلیه مزاج و از میوه تاجریزی به عنوان مسهل و ملیّن استفاده مى‏ شود .

در اندونزى از عصاره میوه رسیده تاجریزی براى معالجه زخم چشم مرغان استفاده مى ‏شود

در فیلیپین برگهاى له‏ شده گیاه تاجریزی را روى ورم و تاول هاى پوست مى‏ گذارند و از تنطور برگها تاجریزی براى تسکین دردهاى عصبى استفاده مى‏ شود .

تاج‏ریزى سیاه از نظر طبیعت طبق رأى حکماى طب سنتى خیلى سرد و خشک است.  در موارد مختلف اغلب از استعمال خارجى تاجریزی استفاده مى‏ شود.

ضماد ساییده برگ تاجریزی براى سردرد ، ورم پرده دماغ و کمپرس دم‏کرده تاجریزی و بخور تاجریزی براى زکام ، نزله و سردرد مفید است .

ضماد برگ و سرشاخه‏ هاى گلدار تاجریزی براى تحلیل ورمهاى‏ ظاهرى و تسکین دردهاى روماتیسمى و دردهاى مفصلى حادّ نافع است و همچنین براى سوختگى آتش ، زخم آبله ، ورمها و دردهاى سرطانى مفید است .

تهیه دم‏کرده براى کمپرس : ۱۵ گرم برگ خشک تاجریزى سیاه را با ۱۵ گرم پوست کوکنار مخلوط کرده در ۱۰۰۰ گرم آب جوش به مدت یک ساعت دم مى‏کنند و سپس صاف مى‏کنند و روى عضو مى‏گذارن د.

۵۰ گرم برگ و سرشاخه گلدار خشک تاجریزی را در ۱۰۰۰ گرم آب مى‏جوشانند که این جوشانده براى ضرب‏دیدگى و کوبیدگى اعضا مفید است و همچنین براى تسکین خارش عضو تناسلى زنان آن را بر روى عضو مى‏ مالند .

میوه تاجریزی را به مقدار محدود مى‏ خورند ، ولى برگهاى تاجریزی سمّى است و قابل خوردن نیست . به‏ هرحال چه میوه و چه برگ و سایر قسمتهاى گیاه باید در حد مجاز و با احتیاط و با نظر کارشناس گیاه‏درمانى و پزشک مصرف شود.

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی