سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

تاثیر قاچاق کالا بر تولید و بیکاری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

تاثیر قاچاق کالا بر تولید و بیکاری

Loading the player...

 

همه کشورها از بزرگ تا کوچک، کالاهایی را وارد می کنند؛ چون یا تکنولوژی تولید آن را ندارند و یا مواد اولیه آن را و یا اینکه به هر دلیلی تولید آن کالا سودی برایشان ندارد. بزرگترین واردکننده های دنیا کشورهایی مثل چین، ژاپن و آمریکا هستند، اما در عین حال این کشورها خود از بزرگترین صادرکننده های جهان نیز به شمار می آیند.

واردات کالا همیشه هم خوب نیست و می تواند مشکلاتی را برای بخش های مختلف اقتصادی ایجاد نماید. لذا دولت ها برای واردات کالاها شرایط و محدودیت هایی قرار می دهند تا بتوانند آثار منفی واردات را کنترل کنند. به عنوان مثال با گرفتن عوارض گمرکی برای کالاهایی که مشابه داخلی دارند و یا ممنوع کردن واردات برخی کالاها، تلاش می کنند تا با ایجاد فضایی بهتر برای تولید کنندگان داخلی، اشتغال بیشتری ایجاد کنند و درآمدی هم برای دولت به دست بیاورند.

ولی سودجویان به جای اینکه به طور قانونی برای وارد کردن کالاها تعرفه های گمرکی را پرداخت کنند مخفیانه جنس را از مرز رد می کنند و ارزان تر از آن کالاهایی که به صورت قانونی وارد شده در بازار عرضه می کنند و این چنین پولی که می توانست به جیب دولت و سرمایه گذاران داخلی برود به جیب عده ای محدود قاچاقچی می رود.

در کشور ایران سالیانه حدود 70 میلیارد دلار برای واردات کالا، ارز از کشور خارج می شود که 22 میلیارد دلار آن به صورت قاچاق هست و این یعنی یک سوم واردات کشور. از این میزان نیز تنها 3 درصد آن کشف و ضبط می شود و این در حالیست که 24 دستگاه و اداره کار مقابله با قاچاق کالا را بر عهده دارند.

گفته می شود به ازای هر 10 هزار دلار قاچاق کالا، یک فرصت شغلی از بین می رود و این در کشور ایران بعنی از بین رفتن 2 میلیون فرصت شغلی. در حالیکه ما تقریبا 5/2 میلیون نفر بیکار در کشور داریم، با خرید هر کالای قاچاق در واقع به بیکار شدن جوانان خودمان دامن می زنیم.

درست است که دولت و این همه دستگاه باید تلاش و بهره وری خودشان را بیشتر نمایند و جلوی قاچاق کالا را بگیرند؛ اما نباید سهم خودمان را در رویگردانی از کالاهای قاچاق و خرید و حمایت از کالاهای ایرانی را نباید فراموش کنیم.