جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بیماری کاوازاکی با علت نامشخص - نمایش محتوای خبر

 

 

بیماری کاوازاکی با علت نامشخص

بیماری کاوازاکی یک تب طولانی دو هفته‌ای است.

مومن زاده متخصص کودکان گفت: بیماری کاوازاکی هنوز علت آن مشخص نیست و کسی نمی‌داند به چه دلیل است یک بیماری واسکولیت می‌باشد. بیماری کاوازاکی در کودکان یک تب طول کشیده است که بیشتر از دو هفته طول می‌کشد.

مومن زاده ادامه داد: علائم اصلی این بیماری این است که غدد لنفاوی بزرگ می‌شود، لبها قاچ قاچ می‌شود و زبان قرمز می‌شود، انگشت‌های دست و پا نیز متورم می‌شود و اگر تشخیص داده نشود عروق قلبی هم درگیر می‌شود و باید قبل از اینکه به  این مرحله برسد تشخیص داده شود تا از این درگیری در عروق قلبی جلوگیری شود.

این متخصص کودکان تاکید کرد: باید جلوی هر تبی را که طول می‌کشد گرفته شود و پزشکی که بیمار را می‌بیند اگر علائم اصلی که ذکر شد در بیمار مشاهده کرد، باید به  فکر آن باشد و اقداماتی را انجام بدهد.

وی عنوان کرد: اقداماتی که در خصوص این بیماری باید انجام دهیم این است که بلافاصله درمان آن را با اینی مینی بگوبین داخل وریدی شروع کنیم. آسپرین هم به مقدار کافی به او بدهیم و بعد از اینکه علائم آن در عرض 15 روز کاهش یافت و بهبود یافت آرام آرام آسپرین را کم می کنیم و به او آسپرینی می‌دهند که در یک مدتی مصرف کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سن شیوع این بیماری در کودکان 3 تا 15ساله دیده می‌شود، ولی فرم‌های غیر معمول آن در کودکان زیر 3سال نیز دیده می‌شود، بنابراین باید آن‌ها را نیز در نظرداشت، به طور کلی بیماری کاوازاکی مخصوص بچه‌ها می‌باشد.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران