سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

بیماری های قلبی و عروقی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بیماری های قلبی و عروقی

Loading the player...

 

«بیماری های قلبی و عروقی» علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان در سراسر جهان است که اشکال مختلفی مثل فشار خون بالا، بیماری های تصلب شراین، سکته های قلبی و مغزی دارند.

به لحاظ بار سنگینی که این بیماری ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می کند در طول دهه های اخیر مطالعات وسیعی انجام گرفته و عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلای فرد به بیماری های قلبی و عروقی می شوند مشخص شده است . بنابراین آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آنها این فرصت را به وجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرد یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست .

بیماری های قلبی و عروقی مثل سکته های مغزی ، سکته قلبی ، درگیری عروقی محیطی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه انسانی به شمار می رود .

خوشبختانه اغلب می توان با یک سری از تغییرات مثبت در شیوه زندگی از ایجاد و یا بدتر شدن بیماری ها پیشگیری کرد و حتی بعد از ایجاد می توان میزان عوارض و مرگ و میر ناشی از آنها را به حد قابل توجهی کاهش داد که این تغییرات پیشگیرانه ، تغذیه سالم ، افزایش فعالیت بدنی ، قطع عادات مضر مثل استعمال دخانیات هستند .

اما عواملی هستند که قابل اصلاح نیستند و می بایست مراقبت های بهتری توسط بیمار صورت بگیرد که در معرض آسیب قرار نگیرند . افزایش سن یکی از این موارد است ، با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی افزایش پیدا می کند .

مردان نسبت به خانم ها در سن پایینتری دچار حملات قلبی می شوند که این مسئله مهم مراقبت های بیشتر مردها را طلب می کند . از طرفی سابقه خانوادگی در ابتلای افراد به این نوع بیماری تاثیرگذار است ، به بیانی دیگر بیماری های قلبی و عروقی به ویژه در افرادی که دارای پدر ، مادر یا شاید هم خواهر و برادر دچار بیماری هستند بیشتر خودنمایی می کند که مشخص است این گونه افراد نسبت به سایر افراد می بایست حساسیت بیشتری نسبت به سلامت خودشان داشته باشند .

در بیماری های قلبی و عروقی عوامل خطر عمده ای هستند که توسط شخص قابل کنترل بوده و فرد بیمار می تواند در جهت درمان بیماری خودش به پزشک معالج خود کمک شایانی بکند . این عوامل شامل کلسترول خون بالا و فشار خون بالاست که شخص می تواند با تغییر الگوی تغذیه خودش و ورزش مداوم این بیماری را کنترل کند و از دیگر عوامل هم می توان به مواردی همچون استرس ، افزایش وزن بدن ، رژیم غذایی غلط ، استعمال دخانیات که در خصوص کنترل ، اصلاح و درمان این نوع بیماری ها بیمار باید شیوه زندگی خودش را تغییر دهد تا درمان این بیماری توسط پزشک معالج با کیفیت بهتری صورت بگیرد.