جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

بیماری حصبه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بیماری حصبه

حَصْبه ( تب روده، تب تیفوئید، مطبقه) يک بيماری حاد باکتريال می باشد که عامل آن باکتری به نام سالمونلاتيفی ( Salmonella typhi ) می باشد.

ميکروب در اثر خوردن آب آلوده به مدفوع يا ادرار انسان عفونی وارد بدن می شود و چون اين ميکروب و همين وسيله نيز از بدن بيمار خارج می شود می تواند توسط دست ناقلينی که در تهيه و توزيع ميوه ها و ساير غذاها دخالت دارند آب و غذا را آلوده می کند. منبع ديگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهای آلوده است.

 معمولاً اين بيماری در سن کودکی و نوجوانی ديده می ‌شود. در جوامعی که آلودگی محيطی بالايی داشته باشند، معمولاً کودکان در اوايل عمربه اين بيماری مبتلا می ‌شوند. اگر فردی در بچگی آلوده نشده باشد، به ندرت ممکن است در سنين بالا دچار اين بيماری شود.

  افراد با HIV مثبت ( مبتلا به ايدز ) خيلی مستعد ابتلا به عفونت‌های سالمونلايی هستند و اگر موردی ديده ‌شود که عفونت سالمونلايی تکرار می ‌شود، بايد به ايدز مشکوک شويم.

  اين بيماری جنبه ی ژنتيکی ندارد و ميزان ابتلا در دختران و پسران تقريبا يکسان است.

*** علائم بيماری بدین شرح است:

بهترين علامت تب طولانی مقاوم به درمان می باشد تب حدود 8-4 هفته طول می کشد اما به علت تشخيص بيماری مدت کمتر می شود. با شروع علائم شخص احساس ناخوشی-خواب آلودگی- درد شکم و بعد تب دارد. اگر بيمار درمان نشود با افزايش علائم، درجه تب می تواند به (40تا41) درجه سانتيگراد برسد که در اين صورت علامت مشخصه ديگری بنام لکه های صورتی يا Rose spot  در قسمت فوقانی شکم بيمار (روی قفسه سينه) ديده می شود که بهتر است مريض دائم از اين ناحيه معاينه شود چون اين علامت در اواخر هفته اول در صورتی که درمان نشود ديده شده و سريعاً محو می شود، در صورتی که مريض معاينه نشود اين علامت مشخصه را از دست خواهيم داد.

  بيمار مبتلا به تيفوئيد ممکن است سرفه خشک نيز داشته باشد و تب آب به صورت پله ای بالا رود (هر روز بالاتر می رود تا به 41 درجه سانتيگراد می رسد) . همچنين ممکن است در بالغين شروع علائم با يبوست و در اطفال شروع علائم با اسهال خفيف و درد شکمی همراه باشد و اگر بيماری طول بکشد شخص اشتهای خود را از دست داده در نتيجه لاغری و کاهش وزن را در او مشاهده خواهيم کرد. با وجود تب بالا ممکن است تعداد ضربان قلب به نسبت آهسته باشد. بزرگی ظحال و کبد نيز از علائم ديگر بيماری محسوب ميشود. در هفته سوم در صورتی که بيماری درمان نشود خطر پاره شدن دستگاه گوارش (روده ها)وجود دارد که می تواند باعث خونريزی و حتی مرگ وی شود .

 *** روش انتقال بيماری عبارتست از:

سرايت بیماری حصبه از طريق آب و غذای آلوده به مدفوع يا ادرار فرد آلوده امکان پذير است همچنين ميوه و سبزيجات خام که کاملاً تميز و ضد عفونی نشود نيز از راههای سرايت بيماری می باشد. مهمترين عامل انتقال ناقلين سالم هستند. «ناقلين سالم کسانی هستند که عامل بيماری در قسمتی از بدن باقی می ماند و از راه دستگاه گوارش دفع می شود اما خود شخص را مبتلا نمی کند معمو لاً اين افراد خانم های چاق بالای 50 سال که مبتلا به سنگ کيسه صفرا هستند می باشند چون عامل بيماری در کيسه صفرا ميتواند به حيات خود ادامه دهد.»

 موارد زير در پيشگيری از بيماری تيفو ئيد حائز اهميت می باشد: آموزش بهداشت و شستن صحيح دستها، دفع صحيح و بهداشتی فضو لات انسانی،  پختن کامل مواد غذايی ،شناسايی افراد ناقل و برقراری محدوديت شغلی و درمان آنها.

*** راه های تشخیص بیماری حصبه عبارتست از :

 بهترين راه تشخيص، کشت خون است. البته کشت مغز استخوان دقيق ‌ترمی‌ باشد، ولی هم مشکل و هم دردناک است.

 هم‌چنين از کشت مدفوع و ادرار هم برای تشخيص استفاده می‌شود.

  برای تشخيص می‌توان از گاواژ ترشحات دئودنوم (دوازدهه) نيز استفاده کرد، ولی متداول ‌ترين روش کشت خون است.

  تست ويدال در تشخيص بيماری حصبه در شرايط کنونی ارزش کم ‌تری دارد و جايگاه خوبی برای تشخيص ندارد .

با درمان‌ معمولاً ظرف‌2 الی 3 هفته‌ قابل‌ علاج‌ است‌. بدون‌ درمان‌ می‌تواند کشنده‌ باشد.

عوارض‌ احتمالی این بیماری عبارتند از : کم‌آبی‌ بدن ، سوراخ‌ شدن‌ روده‌ها ، خونريزی‌ يا آبسه‌ گوارشی، پنومونی، عفونت‌ استخوان، نارسايی‌ احتقانی‌ قلب، هپاتيت‌ .

  

*** راه های درمان بیماری حصبه عبارتست از :

بستری‌ در بيمارستان‌ برای‌ موارد شديد، سايرين‌ می‌توانند در منزل‌ معالجه‌ شوند.

افراد بيمار را جدا کنيد و از آنها بخواهيد از کمدهای‌ کنار تخت‌ يا حمام‌ استفاده‌ کنند.

از يک‌ پوشش‌ گرم‌کننده‌ يا بطری‌ آب‌گرم‌ برای‌ تسکين‌ کرامپ‌های‌ شکمی‌ استفاده‌ کنيد.

دست‌ها را به‌ دقت‌ و بيشتر مواقع‌ بشوييد.

بيماران‌ را مرتباً در بستر بچرخانيد.

از پارچه‌های‌ ولرم‌ برای‌ کشاله‌ ران‌ و زير بغل‌ برای‌ کاهش‌ تب‌ استفاده‌ کنيد، آسپرين‌ يا استامينوفن‌ نخوريد؛ هر دوی‌ آنها لوله‌ گوارش‌ را تحريک‌ می‌کنند. از مسهل‌ استفاده‌ نکنيد .

برای‌ موارد شديد گلوکوکورتيکوييدها علاوه‌ بر آنتی‌بيوتيک‌ها تجويز خواهند شد . فعاليت حداقل‌ 3 روز پس‌ از محو علايم‌ استراحت‌ در بستر ضروری‌ است‌. برای‌ پيشگيری‌ از تشکيل‌ لخته‌های‌ خونی‌ وريد عمقی‌، پاها را بايد غالباً در بستر خم‌ کرد .

***رژيم‌ غذايی مناسب این بیماری عبارتست از :

در طول‌ مرحله‌ اسهال‌ يک‌ رژيم‌ غذايی‌ کاملاً مايع‌ لازم‌ است‌. سپس‌ يک‌ رژيم‌ غذايی‌ پرکالری‌ و کاملاً متعادل‌ لازم‌ است‌. مکمل‌های‌ ويتامينی‌ و معدنی‌ ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشند.

Loading the player...