جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

بیماری اسکیزوفرنی - نمایش محتوای خبر

 

 

بیماری اسکیزوفرنی

صفا گفت: اسکیزوفرنی بیماری است که حوزه فکری، درکی، رفتاری و حرکتی و همچنین حوزه‌های گفتاری و بسیاری از حوزه‌های دیگر روانشناختی را درگیر می‌کند.

دکتر میترا صفا متخصص اعصاب و روان دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این بیماران بدلیل برچسب بیمار بودنشان همیشه محروم واقع شده و عملا از طرف اجتماع به حاشیه رانده می شوند. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 26 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به اسیکزوفرنی هستند. در واقع این بیماری در حوزه‌های مختلف روانشناختی دچار مشکل است چرا که انواع مختلفی دارد و با تظاهرات گوناگون بروز می کند.

وی ادامه داد: آنچه باید در مورد این بیماری بدانیم آن است که این بیماری حوزه فکری، درکی، رفتاری و حرکتی و همچنین حوزه های گفتاری و بسیاری از حوزه های دیگر روانشناختی را درگیر می کند.

صفا عنوان کرد: البته لازم به ذکر است که اگر این بیماران سریع به پزشک مراجعه کنند بیماری آنها تشخیص و درمان خواهد شد و هیچگاه وارد فاز حاد این بیماری نمی‌شوند و شانس ادامه زندگی خوب و سالم را از دست نمی‌دهند.

وی اظهار داشت: دوره مقدماتی این بیماری بسیار خوب و قابل تشخیص است به عنوان مثال نوجوانی که از مدتی قبل در گفتار و نحوه برخوردش تغییر ایجاد شده و دچار رفتارهای وسواس گونه شده و همچنین از درد بدن بخصوص سردرد و درد اندامها رنج می‌برد باید به پزشک مراجعه کند تا درمان ساده و قابل کنترل داشته باشد.

وی با بیان این که هنر پزشک آن است که هوشیار باشد، شرح حال دقیق از بیمار بگیرد و به بیمار مجال دهد مشکل خود را مطرح کند و اگر لازم بود در جریان گفتاری و فکری بیمار وارد شودتاکید کرد:  همچنین با طرح سوالات مناسب مسیر مناسبی را در مسیر تشخیص فراهم کند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران