سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

بیماران کلیوی و روزه داری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بیماران کلیوی و روزه داری

Loading the player...

 

بیماران کلیوی متاسفانه در کشور و در دنیا رو به افزایش است و همه ساله تعداد بیمارانی که آسیب کلیوی می بینند و نیازمند دیالیز می شوند یا برای پیوند کلیه کاندید می شوند رو به افزایش است.

علت این آسیب ها و بیماری های کلیوی که افزایش پیدا می کند 80 درصد آنها به دو بیماری فشارخون بالا و دیابت مرتبط می شود. 40 درصد بیماران دیالیزی فقط دیابت داشته و 30 درصد مریض ها فقط فشارخون بالا داشته اند و بسیاری از بیماران کلیوی حتی از بیماری خود خبر ندارند، به علامت ها توجه نمی کنند و وقتی متوجه می شوند که آسیب پیشرفته کلیوی اتفاق افتاده، کراتین و اوره خون آنها بالا رفته و آن موقع به جز دیالیز کار دیگری برای آنها نمی توان انجام داد.

در رابطه با فشار خون و در رابطه با دیابت که باعث از بین رفتن کلیه ها می شوند توصیه این است که:

1) تغذیه سالم و وزن سالم خود را داشته باشید، اگر فردی دارای قد 170 سانتی متر است وزنش نباید بیشتر از 70 کیلو باشد و اگر فردی از این مقدار وزن بیشتر داشته باشد اولین کاری که باید بکند وزن خود را پایین بیاورد.

2) سعی کنیم در زندگی فعال بوده و ورزش کنیم.

3) مصرف نمک باعث فشارخون بالا می شود و آسیب کلیوی ایجاد می کند.

در ماه مبارک رمضان توصیه می شود روزه داری با کاهش 20 درصدی مصرف غذا همراه باشد. طوری نباشد که روزه بگیریم و همان میزان مواد غذایی که قبلا مصرف می کردیم استفاده شود. 20 تا 30 درصد کالری دریافتی بدن را کاهش دهیم تا اضافه وزن یا کاهش وزن در ماه رمضان نداشته باشیم.