جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

بیرجند - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بیرجند

« بیرجند » مرکز « استان خراسان جنوبی » است .

بیرجند یک شهر قدیمی و کهن است که تاریخ آن به دوران پیش از اسلام بر می گردد . نام این شهر در متون قدیم به صورت های بَرجَند ، بَرکَن ، بَرجَن و ... نوشته شده است . بیرجند را مرکب از دو واژه « بیر » به معنی رعد و برق و صاعقه و طوفان و « جَند » به معنای مکان و شهر دانستند . شهرهایی مثل : قائنات ، نهبندان ، درمیان ، سربیشه ، سرایان و طبس ، بیرجند را چون نگینی در برگرفته اند .

این خطه در اواخر عهد ساسانیان ، توسط زرتشتیان یزدی و کرمانی ، به عنوان منزلگاهی در حاشیه کویر و گذرگاه مسافران خسته در دل کویر تشنه به سمت خراسان بزرگ و مشهد مقدس بوده است . قلعه تاریخی بیرجند و ارگ کلاه فرنگی را می توان از نمادهای برجسته شهرستان بیرجند دانست که همچون عَلَمی بر تارک شهر می درخشند . رشته کوه باقران ، همچون حصاری محکم و استوار ، قسمت زیادی از این شهر را در برگرفته و تفرجگاه عاشقان طبیعت است و دارای ییلاق های خوش آب و هوا به خصوص در فصل بهار و تابستان می باشد .

بافت تاریخی فرهنگی شهر بیرجند 58 اثر ثبتی ملی را در خود جای داده است . از جمله ارگ کلاه فرنگی ، قلعه تاریخی بیرجند ، مسجد جامع چهاردرخت و ارگ بهارستان و همچنین وجود مجموعه جهانی باغ و عمارت شوکت اباد ، باغ و عمارت رحیم آباد ، باغ و عمارت اکبریه و نیز موزه های متعدد موزه باستان شناسی ، موزه مشاهیر ، موزه مردم شناسی ، موزه وقف ، موزه حیات وحش و موزه میراث پهلوانی از جمله جاذبه های تاریخی این شهر محسوب می شوند .

از موقعیت های ممتاز گردشگری طبیعی این شهر نیز می توان به مناطق نمونه گردشگری بند دره ، بند امیرشاه و آبشار چهارده در ارتفاعات باقران اشاره کرد . از جمله هنرهای سنتی و صنایع دستی شهرستان بیرجند می توان به قالی و قالیچه بافی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، پلاس بافی ، رودوزی های سنتی ، حوله بافی ، رنگرزی سنتی ، چلنگری ، سفالگری ، کفش محلی ، حجاری ، رفوگری و سبدبافی اشاره کرد .

بیرجند اولین شهری است که از آب لوله کشی در ایران برخوردار شده و شتران راهپیما و صبور ، حامل لوله های آب شرب از خطه هندوستان به بیرجند بوده اند . شاهراه مشهد – زاهدان که در زمان جنگ جهانی دوم و زمان متفقین ایجاد شده راه ارتباطی و مهم این شهرستان است .

 مدرسه شوکتیه بیرجند هم دوشادوش مدرسه دارالفنون تهران ، خاستگاه بزرگان و نام آوران زیادی بوده است . مشاهیری همچون زنده یاد پروفسور گنجی ( پدر علم جغرافیا ) ، زنده یاد پروفسور کاظم معتمدنژاد ( پدر علم ارتباطات ایران) ، عبدالعلی بیرجندی و عرفایی مثل آیت الله تهامی ، آیتی ، عارفی و ... در این خطه نام آوازه عرصه دانش شده اند .

گویش زیبای بیرجندی را به جرات می توان از زبان هایی دانست که نسبت به دیگر لهجه ها کمتر دستخوش تغییر و تحول شده و زنده کننده فارسی باستان و کهن است .

« چله برون » از مراسم سنتی و قدیمی بیرجند است که خانواده داماد در شب چله ، وسایل و خوراکی هایی برای خانواده عروس می برند . از جمله غذاهای محلی این شهر می توان به اشکنه آلو، چکمال، پلوگاورسی، پلوساوری، آش بلغور، قروت و نوجوش نام برد که خوردنش لذتی فراوان دارد .

از جمله بازی های محلی این منطقه نیز می توان « چَرخ مَلُو ، کوتِش خَرابه ، شُوبازی ، چوب بازی و لَپَّربازی » را نام برد . زرشک و زعفران و عناب از جمله محصولات استراتژیک این شهر است که به عنوان سوغات آن نیز معروف شده است . 

Loading the player...