سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بوی خوش - نمایش محتوای صدا

 

 

بوی خوش

Loading the player...
بوی خوش

 

بهره گیری از زبان نمایش و از آن جمله نمایش رادیویی در جهت تقويت آموزه ‌هاي اخلاقي، انساني، عاطفي، ملی، مذهبي و اجتماعي کاربرد فراوان داشته و از تاثیر بسزایی بر مخاطب برخوردار است. از این رو شبکه استانی صدای خراسان جنوبی جهت پرداخت به موضوع محرم و آموزه های آن، از ابزار هنر و زبان نمایش بهره گرفته و نمایش رادیویی « بوی خوش» را تولید نموده است.

این نمایش که برگرفته از کتاب مقاتل الطالبین (صفحه 94 ) است؛ به درسی از زندگی یکی از اصحاب امام حسین (ع) با نام «جون بن ابی مالک» اختصاص دارد. جون بن ابی مالک برده سیاه چهره ای بود که حضرت علی (ع) او را خرید و به ابوذر بخشید.او نیز زندگی خود را در راه خدمت به حضرت علی (ع)، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) گذراند تا اینکه در واقعه کربلا به یاری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شتافت و در روز عاشورا به شهادت رسید.

مدت زمان نمایش رادیویی « بوی خوش» 9 دقیقه است.

در بخشی از این نمایش رادیویی می شنویم:

عبیدالله : پس بالاخره آوردنش، برده سیاه چهره ای که روز عاشورا نزد حسین رفت و برای مبارزه اجازه خواست. به هوای آزادی به میدان رفته؟ چه خیال خامی!

فرمانده : جسارت است امیر اما دیگر چهره اش سیاه نیست.

عبیدالله : تو از کجا می دانی؟

پارچه را پس زدم تا ببینم سر کدام کشته کربلاست، نشناختمش، پیکی که سر را آورده بود گفت سر جون بن ابی مالک است ..... از سپاهیان شنیده ام که این بوی خوش نتیجه دعای حسین در حق اوست! حسین در کربلا بر بالینش حاضر شده و از خدا خواسته تا رویش را سپید و بوی او را خوش گرداند.

عبیدالله : کافیست! خاموش! این سر را از اینجا ببر، مشک را هم ببر! یک از هزاران ره آورد این جنگ باید برای من دملی چرکین باشد و برای یک برده سیاه چرده بوی خوش. بیرون تنهایم بگذار ، لعنت بر این زندگی!

تاریخ تولید: 1394

تهیه کنندگی این نمایش را « هانیه پیرامی» و کارگردانی آن را «مهدی حقگو» برعهده دارد .

نویسنده «سمیه محسنی نیک»و بازیگران نمایش مهدی حقگو (در نقش عبیدالله) و احمد حسینی مقدم (در نقش فرمانده) هستند.

صدابردار « هانیه پیرامی» است.