جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

بهره مندی 100 بیمار ام اس از خدمات توانبخشی بهزیستی خراسان‎جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره مندی 100 بیمار ام اس از خدمات توانبخشی بهزیستی خراسان‎جنوبی

alt

بیش از 100 بیمار ام اس از خدمات توانبخشی بهزیستی استان بهره‌مند هستند.

بیماری ام اس که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت عصبی درون مغز حمله کرده و نقاط مختلفی را درگیر می ‌کند بیماری است که بیشتر جوانان را گرفتار کرده و دچار ناتوانی می‌ سازد.

تیم توانبخشی شامل پزشک، فیزیوتراپیست، کار درمانگر، ارتوپدی فنی، مددکار اجتماعی، روانشناس اجتماعی، تفریح درمانگر و اعضای دیگری است که در کنار هم در افزایش سطح عملکردی بیمار تلاش می‌ کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه این بیماری درمان قطعی دارویی ندارد، گفت: بهترین روش بهبود عملکرد بیماران و عوارض ناشی از آن توانبخشی صحیح است.

به گفته عباس ‌آبادی، هدف اصلی در توانبخشی ام اس، افزایش توانایی، حفظ عملکرد بیمار، کاهش ناتوانی و در نهایت ارتقای کیفیت زندگی در محیط زندگی و محیط کار است.

وی توانبخشی این بیماران پس از تشخیص بیماری توسط پزشک متخصص و دارو درمانی را شامل روش‌های فیزیوتراپی برای مشکلات حرکتی بهبود عملکرد، کاردرمانی به منظور بهبود کیفیت زندگی در محیط کار و خانه، آب درمانی برای انجام ورزشهای تخصصی در استخر، استفاده از تجهیزات توانبخشی و وسایل کمکی در صورت نیاز و ارتوپدی فنی برای ساخت ابزارهای کمکی به منظور بهبود عملکرد عنوان کرد.

وی تصریح کرد: این خدمات طولانی مدت بوده و نیاز به پیگیری مداوم دارد.

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی، تعداد مراکز فعال توانپزشکی استان را پنج مرکز عنوان کرد و افزود: این مراکز در شهرهای بیرجند، قاین، طبس، فردوس و سربیشه قرار دارند و استفاده از خدمات این مراکز برای عموم آزاد است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی