سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

بهره برداری از 2 طرح عمرانی در بیرجند و خوسف - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از 2 طرح عمرانی در بیرجند و خوسف

2 طرح عمرانی در شهرستان های بیرجند و خوسف استان خراسان جنوبی به بهره رداری رسید .

این طرح ها شامل بهره برداری از 3 ردیاب خورشیدی تولید برق در دانشگاه بیرجند و احداث هلالی آبگیر در 320 هکتار از اراضی بیابانی شهرستان خوسف برای کنترل هدر رفت آب است .

رئیس کمیته علمی اجرایی نیروگاه فتوولتائیک دانشگاه بیرجند گفت : با وارد شدن سه ردیاب خورشیدی  به مدار تولید برق این دانشگاه ، برق خورشیدی تولیدی از 15 به 24 کیلووات افزایش یافت .

دکتر نجفی افزود : این ردیاب ها را دانشجویان دانشگاه بیرجند با طراحی و قطعات ساخت داخل و بومی و با هزینه 75 میلیون تومان تهیه کرده اند و نحوه کار آنها طوری است که همواره با دنبال کردن نور خورشید ، پنل خورشیدی ردیاب در زاویه 90 درجه نسبت به نور خورشید قرار گرفته که در این حالت بیشترین جذب نور صورت می گیرد .

نیروگاه فتوولتائیک دانشگاه بیرجند اکنون 5 پنل خورشیدی ثابت با ظرفیت تولید  15 کیلووات و سه پنل خورشیدی متحرک با توان ردیابی نور خورشید با ظرفیت تولید 9 کیلووات دارد .

آقای یوسفی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوسف نیز گفت: هلالی آبگیر با مساحت 320 هکتار و با اعتبار 320 میلیون ریال احداث شد تا بتوانیم از حداقل آب موجود در اراضی بیابانی این شهرستان بیشترین بهره وری را داشته باشیم .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی