سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

بهره برداری از واحد پرواربندی 15 رأسی دام در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از واحد پرواربندی 15 رأسی دام در بیرجند

طرح کشوری پرواربندی دام 15 رأسی در هفتمین روز از دهه فجر با حضور قائم مقام بنیاد تعاون سپاه در محمدیه بیرجند امروز از خراسان جنوبی کلید خورد

طرح کشوری پرواربندی دام 15 رأسی در هفتمین روز از دهه فجر با حضور قائم مقام بنیاد تعاون سپاه در محمدیه بیرجند امروز از خراسان جنوبی کلید خورد.

قائم مقام بنیاد تعاون سپاه در آیین راه اندازی اولین واحد طرح مردمی پرواربندی دام 15 راسی کشور  در بیرجند، گفت: در این طرح که شامل 2 هزار و 100 واحد در سراسر کشور است به هر خانوار متقاضی 15 راس گوساله 100 تا 140 کیلویی واگذار می شود و در یک دوره 8 تا 9 ماهه این دام های پرواری تا 600 کیلو وزن خواهند گرفت.

خضرالله حیدرزاده افزود: این طرح سراسری با نظارت و هدایت بسیج سازندگی استانها و شرکت سرمایه گذار حامی سرمایه وابسته به بنیاد تعاون سپاه به عنوان مجری طرح اجرا می شود.

وی گفت: دوره های پروار بندی  تا زمانی که دامدار و کشاورز به صورت مستقل توانایی اداره طرح را پیدا کند تمدید می شود که در هر دوره، گوساله و خوراک مورد نیاز در هر واحد  تامین می شود.

قائم مقام بنیاد تعاون سپاه افزود:  در این طرح پس از اتمام دوره پروار، دام ها از طرف دامدار فروخته و پس از کسر هزینه های طول دوره سهم دامدار پرداخت می شود.

وی گفت: پیش بینی می شود ماهانه بین 950 هزار تومان تا یک میلیون و 100 هزار تومان سهم هر خانوار شود.

حیدرزاده افزود: در سه سال آینده این واحدها از 2 هزار و 100 واحد به 10 هزار واحد در کشور خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در قالب این طرح سالانه 9 هزار تا 11 هزار تن گوشت قرمز تولید خواهد شد، گفت: کشور سالانه به بیش از 120 هزار تن گوشت وارداتی نیاز دارد که این طرح تا زمانی که کشور از واردات گوشت قرمز بی نیاز شود ادامه می یابد.

قائم مقام بنیاد تعاون سپاه افزود: به ازای هر واحد حداقل دو نفر مستقیم مشغول به کار می شوند و برای راه اندازی هر واحد 60 میلیون تومان پیش بینی شده است.

در خراسان جنوبی تا پایان امسال 50 واحد دامپروری 15 راسی به بهره برداری برسد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی