جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

بهره برداری از واحدهای مسکونی روستاهای زلزله زده استان قبل از فصل سرما - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از واحدهای مسکونی روستاهای زلزله زده استان قبل از فصل سرما

alt

واحدهای مسکونی زلزله زدگان قبل از فصل سرما به بهره برداری می رسد

سعی و تلاش بنیاد مسکن بر این است که تمام واحدهای مسکونی روستاهای زلزله زده خراسان جنوبی قبل از شروع فصل سرما به بهره برداری برسد.

معاون بازسازی و مسکن روستایی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: برنامه ریزی شده است با مشارکت حداکثری روستاییان ساخت 2 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده شهرستان های زیرکوه، بیرجند، قاینات و درمیان تا قبل از شروع فصل سرما در سال 92 تکمیل شود و زلزله زدگان در آن ساکن شوند.

مهندس«حسن حسینی» با بیان این که برای روستاییان محدودیتی در متراژ واحد مسکونی مقاوم نیست، افزود: براساس قانون باید 60 درصد اعیان به عرصه تبدیل شود و به هیچ عنوان بنیاد مسکن روستایی را محدود نمی کند که واحد مسکونی خود را با متراژ 40، 60، 80 متر یا بیشتر بسازد فقط رعایت وحفظ ضوابط فنی در این کار مهم است و اگر فردی از قانون عدول کند، ارائه تسهیلات به او قطع می  شود.

وی با اشاره به این که احکام و الزامات احداث واحد مسکونی مقاوم توسط 27 دفتر خدمات فنی روستایی در استان صادر می شود، اضافه کرد: در ابتدای طرح ویژه نوسازی و بهسازی توسط مشاور طرح، حدود 60 الگو برای احداث واحد مسکونی در روستاها براساس احکام معماری و سازه ای روستایی طراحی شد که روستاییان با سلیقه و متراژ زمینی که در دست دارند می توانند نقشه مورد علاقه را انتخاب و واحد مسکونی خود را احداث کنند.

وی به مصوبه شورای مسکن استان در زمینه صدور مجوز پایان کار پس از اجرا اشاره کرد و تصویب آن را برای رفاه حال روستاییان و تسریع در انجام کار دانست.

 

وی با بیان این که هم اکنون قسط های تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن روستایی در 5 مرحله آزاد می شود، گفت: قسط اول 7 میلیون ریال، دوم 33، سوم 4، چهارم 25 و قسط آخر هم 15 میلیون ریال است.به گفته وی، افرادی که زیرپوشش نهادهای حمایتی(کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی) هستند علاوه بر تسهیلاتی که از طریق طرح ویژه نوسازی و بهسازی دریافت می کنند از سوی آن نهاد حمایتی هم کمک هایی برای اتمام و احداث واحد مسکونی مقاوم به آن ها پرداخت می شود.