جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

بهره برداری از سد سیاهو با حضور وزیر نیرو در سربیشه - نمایش محتوای خبر

 

 

بهره برداری از سد سیاهو با حضور وزیر نیرو در سربیشه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، ساخت این سد که چهل و یکمین سد مخزنی در دولت تدبیر و امید است  از سال ۸۵ شروع شد و با هزینه ۸۰ میلیارد تومان به اتمام بهره برداری از سد سیاهو با حضور وزیر نیرو در سربیشهرسید.

سرپرست آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: این سد از نوع خاکی-هسته رسی با ارتفاع ۳۹ و ۳۲ متر از پی و بستر رودخانه و طول و عرض تاج ۳۵۲ و ۹ متر است که با ذخیره سازی آب، ۵۰۰ هکتار از اراضی این منطقه را سیراب می‌کند.

  • قندهاری، ظرفیت جمع آوری آب در سد سیاهو را ۱۷ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این سد دومین سد بزرگ خراسان جنوبی است که با بهره برداری از آن، ظرفیت ذخیره‌سازی آب در این استان به ۸۱ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

 

وی با بیان اینکه سد سیاهو می تواند در تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی این شهرستان نقش مهمی ایفا کند گفت: رونق کشاورزی در اراضی پایین دست، مهار روانابها، و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر برکات این طرح است.

 

سد سیاهو در ۶۵ کیلومتری شرق شهرستان سربیشه و ۱۲۵ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند بر روی رودخانه‌ای به همین اسم ساخته شده که حوضه‌ی آبریز آن ۳۰۲۸ کیلومترمربع است.

 

علاوه بر افتتاح این سد، طرح تامین آب پایدار ۱۵ روستای خراسان جنوبی نیز امروز با حضور وزیر نیرو به بهره برداری می‌رسد و عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی سربیشه نیز آغاز می‌شود.

 

این طرح ها در قالب پنجمین هفته از پویش " هر هفته_الف-ب- ایران بهره برداری می شود.

 

بیشتر بدانید:

آغاز ساخت اولین نیروگاه بادی در خراسان جنوبی

ساخت اولین نیروگاه بادی خراسان جنوبی، امروز با حضور وزیر نیرو در شهرستان سربیشه آغاز شد.
این نیروگاه ۵۰ مگاواتی با سرمایه گذاری ۷۰ میلیون یورویی بخش خصوصی در آغاز ساخت اولین نیروگاه بادی در خراسان جنوبی۵ کیلومتری شهر درح این شهرستان احداث می‌شود.