رونق تولید ملی | شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

بهرام ابراهیمی یزدی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بهرام ابراهیمی یزدی

 

«بهرام ابراهیمی یزدی» متولد سال ۱۳۳۴ در قم و کارشناس رادیو، تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان است. او دانش آموخته کارشناسی نمایش با گرایش بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای دراماتیک است.

بهرام ابراهیمی یزدی از سن هجده سالگی و در سال 1352 کار بازیگری را به ‌طور حرفه‌ای با سریال «صخره سیاه» آغاز کرد و پس از آن در فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی همچون مارمولک، زاگرس، مرد بارانی و بی‌گناهان به ایفای نقش پرداخت.

او در سال 1374 به پیشنهاد زنده‌یاد احمد‌آقالو به جمع بازیگران رادیو پیوست و با بازی در نمایش رادیویی «رستم و سهراب» به کارگردانی خسرو فرخزادی به طور رسمی کارش را در مرکز نمایش رادیو آغاز کرد و تا امروز نقش‌های بی‌شماری از جمله بیژن شاهنامه، توس، لرد کند ‌و ... را تجربه کرده است. وی در خصوص نحوه ورودش به دنیای رادیو می گوید: «راستش ورودم به رادیو قصه بانمکی دارد. احمد آقالو بارها به من اصرار کرده بود سری به او در میدان ارگ بزنم و در نمایش‌های رادیویی بازی کنم. با وجود این‌که به او قول می‌‌دادم اما هر بار پشت گوش می‌انداختم. شاید به این دلیل بود که علاقه‌ای نداشتم به رادیو بیایم.من و زنده‌یاد آقالو سال‌ها دوستان خوبی بودیم اما نمی‌دانم چرا هر چه او به من می‌گفت به رادیو بیایم به حرفش گوش نمی‌کردم. خدا احمد آقالو را رحمت کند، بازیگر خاص و بی‌عقده‌ای بود. او خیلی راحت حرف‌هایش را می‌زد و با هیچ کس تعارف نداشت. تا این‌که خسرو فرخزادی، تابستان 1374 با من تماس گرفت و بعد از سلام و احوالپرسی بدون این‌که به من اجازه صحبت کردن بدهد، تاکید کرد فردای آن روز به رادیو بروم و نقشی را که برای من در نمایش رستم و سهراب در نظر گرفته بازی کنم. جالب است که او خیلی سریع هم خداحافظی و گوشی را قطع کرد. فرخزادی حتی منتظر پاسخ من نماند که مخالفت یا موافقت خودم را اعلام کنم. احساس می‌کنم این ترفند از سوی آقالو و خسرو فرخزادی بود که این‌گونه مرا به رادیو بکشانند. خوشبختانه وقتی هنگام ضبط نمایش رستم و سهراب حاضر شدم، خیلی حس خوبی داشتم. در آن نمایش بزرگان زیادی حضور داشتند و محمد مهاجر هم تهیه‌کنندگی این نمایش را به عهده داشت».

بهرام ابراهیمی یزدی در طول سال‌های فعالیت هنری اش بیشتر در نمایش‌های رادیویی بازی کرده تا اینکه در سینما، تئاتر و تلویزیون فعال باشد. او می گوید: «من هیچ‌وقت تحت تاثیر نقشی قرار نگرفته‌ام. هنگامی که بازی می‌کنم تلاش دارم از بازی‌ام نهایت لذت را ببرم. بنابراین برایش وقت و انرژی می‌گذارم. من بازیگر هستم و قرار نیست هر زمان نقشی را که بازی کرده‌ام آن گونه شوم. راستش من هم نمی‌دانم چرا بعضی از بازیگران می‌گویند تحت‌تاثیر نقش قرار می‌گیرند و حتی برای مدتی هم در قالب آن شخصیت قرار می‌گیرند و از خودشان دور می‌شوند. من ترجیح می‌دهم بهترین کارم را انجام بدهم. دلم‌ می‌خواهد تا زمانی که می‌توانم و انرژی دارم بازی کنم.

بهرام ابراهیمی عضو هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تاتر است. او در سال ۱۳۹۴ توسط حمید آذرنگ به عضویت کمیته داوران یازدهمین دروه شب بازیگر (انجمن بازیگران تاتر) برای انتخاب برگزیدگان سال ۱۳۹۲ در آمد .

در کارنامه هنری بهرام ابراهیمی یزدی آثار مختلفی به چشمی می خورد که برخی از آنها عبارتند از:

الف) فیلم های سینمایی:

ایلیا، نقاش جوان در سال۱۳۷۰ ، کوچه و موزه در سال ۱۳۷۳ ، مرد بارانی در سال ۱۳۷۸، مارمولک ۱۳۸۲ در سال ، زاگرس در سال ۱۳۸۴ ، شکوه تنهایی در سال ۱۳۸۴ ، یک مرد ، یک شهر در سال ۱۳۸۶ ، طبقه هساث در سال ۱۳۹۲ ، تا آمدن احمد در سال ۱۳۹۳ و ... .

ب) مجموعه تلویزیونی:

حماسه ایثار در سال ۱۳۷۲ ، ضلع ششم در سال ۱۳۷۳ - ۱۳۷۲ ، دستی بر آتش در سال ۱۳۷۶ ، یک مشت پر عقاب در سال ۱۳۸۶ ، بی گناهان در سال ۱۳۸۷ ، گارد ساحلی در سال ۱۳۸۸ ، قتل درساختمان ۸۵  در سال (۱۳۸۹)  ، یاد آوری در سال ۱۳۹۲ ، سی امین روز در سال ۱۳۹۲ ، همه چیز آنجاست در سال  ۱۳۹۳، هشت و نیم دقیقه در سال 1395 و ... .

ج) دستیار کارگردان و بازیگری نمایش:

سی‌زوئه باسنی مرده است در سال ۱۳۵۹، غم‌نامه مادر قاسم در سال 1360، لومومبا در سال ۱۳۶۰ ، زوال در سال 1361، مردی برای تمام فصول در سال 1361، هالو نباش ژنرال در سال ۱۳۶۵، آنتیگونه در سال  ۱۳۶۶ ، لیکو در سال ۱۳۶۷ ، خسیس در سال 1367 ، دایره گچی چینی در سال 1367 و ... .

د) بازیگری نمایش:

مرگ بر آمریکا در سال  ۱۳۵۸ ، مدرس در سال ۱۳۶۲ ، شب جمهوری در سال ۱۳۶۳ ، پرواز بر فراز آشیانه فاخته در سال ۱۳۶۴ ، خاطره دو دوشنبه در سال 1365 ، روی صحنه در سال 1365، قهرمان آزادی در سال 1366 ، بر جا مانده در سال 1366 ، الماس چاقو فروش در سال ۱۳۶۷ ، آخر بازی در سال ۱۳۶۸ ، حکایت شهر سنگی در سال ۱۳۶۹ ، واقعه‌خوانی جهاز جادو در سال ۱۳۷۰، دایی وانیا در سال 1371 ، یادگار سال‌های شن در سال 1371 ، آن شب که تو رو زندانی بود در سال 1372، همسرایی مختار در سال 1372، شمس در سال 1375 ، در جامه مردگان در سال 1375، آبی که گاو می‌خورد شیر می‌شود، آبی که مار می‌خورد زهر می‌شود در سال 1375 ، نی‌لبک و بهمن در سال 1376 ، خواب دریا در سال 1376، درد دل با سگ در سال 1378 ، گوریل پشمالو در سال 1378 ، در برج عشق در سال ۱۳۷۹ ، قهوه قجری در سال ۱۳۸۰ ، هملت در سال 1382 ، آنتیگونه در سال 1382 ، ضیافت شیطان در سال 1382، لیلی و مجنون در سال ۱۳۸۳، سانتا کروز در سال ۱۳۸۴ ، روشان در سال 1391 ، رویاهای رام‌ نشده در سال 1391، کابوس نیمه شب آذر در سال ۱۳۹۳ و ....