جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۹

بهدان روستایی سرسبز در دهستان باقران - نمایش محتوای خبر

 

 

بهدان روستایی سرسبز در دهستان باقران

بهدان روستایی سرسبز در دهستان باقران است

روستای بِهدان ، روستایی در دهستان باقران از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند ، واقع در استان خراسان جنوبی است .

روستای بهدان در فاصله 15 کيلومتری جاده بيرجند - زاهدان و 6 کيلومتری راه فرعي پيچ در پيچ و سرسبز دامنه رشته کوه زيباي باقران قرار دارد . اين روستا از شمال به روستاي سورگ ، از جنوب به خيرآباد و شهرستانک ، از شرق به خراشاد و از غرب هم به روستاهاي محمدآباد و اکبرآباد محدود مي شود.

روستای بهدان در گذشته به «بیددان» یعنی جایی که درخت بید زیاد داشته مشهور بوده و به مرور زمان به بهدان تغییر یافته است .

بهدان به دليل موقعيت بسيار خوب طبيعي و واقع شدن در دره اي سرسبز و باصفا به خصوص در سال هاي پر باران مي تواند بخشي از نيازهاي شهر از جمله (ميوه) را تامين کند . گردو ، توت ، زردآلو ، آلبالو ، گيلاس ، زرشک ، هلو و به مقدار کم زعفران از محصولات مهم بهدان می باشد .  

در رودخانه هاي فصلي بهدان همانند تنگل ، خونيک و محمدآباد در فصل زمستان آب جاري است .

اين روستا 3 رشته قنات و حدود 50 چشمه آب شيرين دارد و قنات هاي بهدان با نام هاي بهدان ، خونيک و تنگل مشهورند و چشمه ها هم به کلاته ملاعبدا لله، پي حصار ، کلاته کبلاسن ، قفلي ، پامزار ، خاک شيره ، سرخ دره ، قنادان و... شهرت دارند .

جمعيت روستا در فصول مختلف سال به خصوص زمستان و تابستان متغير است که حدود 67 خانوار ساکن ثابت در زمستان دارد و بالای 520 خانوار هم در فصل تابستان به امر کشاورزي ، دامداري ، باغداري يا پرورش زنبور و... مشغول به فعالیت هستند .

جوانان روستا نیز به پخت شیرینی سنتی و نان شیرمال مشغولند و این تولیدات را به شهر صادر می کنند .

بهدان مرکز بهداشتي فعال دارد که روستاهاي اطراف هم زير نظر اين خانه بهداشت هستند . این روستا دارای آب لوله کشي منازل ، برق دائمي و تلفن خانگي است .

روستاي بهدان 2 شهيد تقدیم انقلاب اسلامی نموده است .