سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

بهارانه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

بهارانه

Loading the player...

شب های بهار فرصتی است مناسب برای حضور اعضای خانواده در کنار یکدیگر و ایجاد محفلی گرم، صمیمی و ساده، مجالی برای شادی و نشاط و تجدید انرژی برای شروع روزی دیگر در صبح فردا.

شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) برای این لحظات، ویژه برنامه ای شاد با عنوان «بهارانه» را تدارک دیده که راس ساعت 21:00 روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته مهمان خانه های هم استانی هاست.

برنامه به صورت زنده پخش می شود و مدت زمان آن یک ساعت است. رویکرد کلی برنامه «پرداخت به موضوعات ذیل سبک زندگی شامل: اقتصاد مقاومتی، فضای مجازی، رزق و روزی حلال و گردشگری و محیط زیست» است.

برنامه شامل دو بخش زنده و ضبطی است. در بخش زنده علاوه بر مجری، حضور مهمانان و کارشناسانی را در برنامه خواهیم داشت که در ایام مختلف هفته بدین شرح است:

- در روزهای "شنبه و سه شنبه" هر هفته با حضور "آقای رونقی" به معرفی یک جاذبه گردشگری و یا یک نقطه از طبیعت و فرهنگها و صنایع دستی استان پراخته می شود و طریقه سفر به آن نقطه به همراه تجهیزات مورد نیاز آن آموزش داده می شود. همچنین یک وسیله از امکانات و تجهیزات سفر معرفی و طریقه استفاده از آن نیز آموزش داده خواهد شد.

- در روزهای "شنبه" یک نفر از مشاغل سخت و در روزهای "سه شنبه" یک فعال اقتصادی که با سرمایه گذاری محدود موفق به ایجاد اشتغال و انجام فعالیتی اقتصادی شده به همراه کارشناس مشاوره مربوطه در برنامه حضور خواهند داشت و در خصوص نحوه اجرای فعالیت، مشکلات و تجربیات و ... صحبت خواهند کرد. این آیتم با رویکرد "اقتصاد مقاومتی" تولید خواهد شد.

- در روزهای "یکشنبه و دوشنبه" هر هفته به صورت کاملاً تخصصی و ویژه با حضور کارشناس مرتبط به بحث در خصوص موضوع برنامه پرداخته می شود و به سؤالاتی که توسط مردم در پیامک ها و یا گزارش برنامه مطرح شده، پاسخ داده خواهد شد.

- روزهای "چهارشنبه" هرهفته به یک شهرستان استان اختصاص خواهد داشت. یک مجری مهمان از آن شهرستان در برنامه حضور یافته و در کنار مجری اصلی برنامه به معرفی آن شهرستان می پردازد.

پیامک خوانی به صورت زنده توسط مجری برنامه انجام شده و سعی می گردد سؤالات بینندگان در مورد موضوع برنامه، نوع اجرای برنامه و انتقادات و پیشنهادات آنها مدنظر باشد.

در فواصل بخش زنده برنامه، آیتم های متنوعی پخش خواهد شد که بدین شرح است :

- نخستین سخن (روزهای شنبه تا چهارشنبه): موضوع اصلی این آیتم "رزق و روزی حلال" است که در آن با بیان داستانک هایی طنز و شاد، نکته ای در زندگی روزمره به مخاطبین یادآوری می شود. در تصویرگذاری این آیتم سعی می شود از تصاویری مرتبط با موضوع استفاده گردد تا به انتقال بهتر محتوا و تأثیر گذاری بیشتر آن کمک نماید.

- آیتم نمایشی (روزهای شنبه و دوشنبه) : این آیتم به صورت طنز یا جدی و با حضور یک یا دو بازیگر اصلی و تعدادی بازیگر فرعی تولید می شود.

- فتوکلیپ (روزهای شنبه تا سه شنبه) : عکس هایی توسط عکاس از شهر، محیط کار، روستاهای اطراف و طبیعت های بهاری نزدیک بیرجند گرفته می شود و با ذکر موضوع عکس و مکان آن، با یک موسیقی باکلام و یا بیکلام تلفیق میگردد.  

- دمنوش (روزهای یکشنبه و سه شنبه) : این آیتم با هدف معرفی گیاهان دارویی و فرهنگ استفاده از دمنوش ها تولید می شود.  

- طبیعت (روزهای یکشنبه و دوشنبه): با گـروه های کـویرنوردی، کـوهنوردی و ... همراه شده و اتفاقات این سفر و زیبایی هـای طبیعی منطقه به تصویر کشیده می شود.

- آیتم های شهرستان ها (روزهای چهارشنبه): در برنامه روزهای چهارشنبه که به شهرستان ها اختصاص دارد، مرتبط با موضوعات مورد بحث از شهرستان مربوطه تعداد 4 آیتم پخش خواهد شد که عبارتند از: معرفی شهرستان، محصولات، جاذبه های گردشگری، ظرفیت های اقتصادی.

- گزارش موضوعی (روزهای یکشنبه و دوشنبه): با توجه به اینکه در روزهای یکشنبه و دوشنبه، موضوع برنامه توسط کارشناس مطرح شده و مورد بحث قرار می گیرد؛ گزارشگر برنامه در بین مردم حضور پیدا کرده و در ابتدا دو سوال در خصوص برنامه پرسیده می شود و سپس سوالات مردم از کارشناس برنامه مطرح می گردد.

- تصویر روز (روز سه شنبه): در این آیتم به صورت ویژه به موضوع شعار سال و برگزاری مراسم و رویدادهای خاص در استان پرداخته خواهد شد.

- وله های تصویری و گرافیکی: که در فواصل بخش های مختلف برنامه پخش می شود.

پخش برنامه شب شرقی از تاریخ 14 فروردین ماه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) آغاز و تا پیش از آغاز ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.

**ضمنا موضوعات برنامه بهارانه نیز عبارتند از:

- از تاریخ 14 لغایت 25 فروردین موضوع برنامه "اهمیت برنامه ریزی" است که در این دوره به رویکردهای " فضای مجازی و ماهواره، اقتصاد مقاومتی و خانواده" پرداخته خواهد شد.

- از تاریخ 28 فروردین لغایت 8 اردیبهشت موضوع برنامه "مسئولیت پذیری" است که در آن به رویکردهای "رزق و روزی حلال، اقتصاد مقاومتی و ایجاد وفاق و همگرایی و وحدت"پرداخته خواهد شد. ضمناً در این ایام مناسبت هایی وجود دارد که به تناسب ، موضوعی خاص انتخاب و به آنها پرداخته خواهد شد.

- از تاریخ 11 اردیبهشت لغایت 29 خرداد موضوع برنامه "درک موقعیت جوانان توسط پدر و مادر و مسئولین" است که در آن به رویکردهای "فضای مجازی، اقتصاد مقاومتی، رزق و روزی حلال" پرداخته خواهد شد. ضمناً در این ایام مناسبت هایی وجود دارد که به تناسب ، موضوعی خاص انتخاب و به آنها پرداخته خواهد شد.

- در تاریخ اول خرداد به مناسبت ولادت امام زمان (عج)، موضوع برنامه "نقش و جایگاه مهدویت در جامعه بشری" خواهد بود.

- از تاریخ 2 خرداد تا 17 خرداد موضوع برنامه "تقابل فضای مجازی و خانواده" است که در آن به رویکرد "فضای مجازی" پرداخته خواهد شد. ضمناً در این ایام مناسبت هایی وجود دارد که به تناسب ، موضوعی خاص انتخاب و به آنها پرداخته خواهد شد.

سال تولید: 1395

تهیه کنندگی این برنامه را « علیرضا هاشمی مقدم » بر عهده دارد.

سایر عوامل تولید برنامه عبارتند از :

کارگردان : امین کاشرفی

مجری : مسعود خسروی

مجری (2) : احمد رونقی

نویسنده : حمیده رضایی

دستیار تهیه : میلاد زراعتکار

تصویربرداران : مهدی مودی ، حسن اکبری ، محمد بهشتی ، حسین شریفی نیا ، سعید رضایی

صدابردار : احسان جعفر زاده

دستیار صدا و تصویر : امیر زارعی

تدوینگر : مطهره مشتاقی